İstanbul Emniyeti darp haberini yalanladı

İstanbul Emniyeti darp haberini yalanladı.12432
  • Giriş : 16.12.2007 / 00:00:00

Şişli'de yabancı uyruklu bir kişinin polislerce darp edildiği iddiası yalanlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Emniyet Müdürlüğünce yapılan açıklamada, ''Şişli'de yabancı uyruklu bir kişinin polislerce darp edildiği'' yönündeki iddiaların doğru olmadığı bildirildi.

Yazılı açıklamada, bugün bazı basın organlarında, ''Sen misin sığınmacının halini soran'' ve ''Afrikalı sığınmacıya yardım gözaltısı'' başlıklı haberlerin yer aldığı hatırlatıldı. Açıklamada, 13 Aralık 2007 günü, 8 kişinin Dolapdere'deki bir evin kapısını kırarak içeri girip, burada kalan Fildişi Sahili uyruklu 2 kişiyi yere yatırdıkları belirtilerek, şüphelilerden birinin yere yatırılan Sanoga Anzoumana'yı kafasını silah kabzasıyla yaraladığı anlatıldı.

Olayın, bir gün sonra, Anzoumana'nın kaldırıldığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gördüğü sırada polise intikal etmesiyle anlaşıldığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

''Ekiplerimiz olayın meydana geldiği ikametgaha gittiklerinde, kapının sağlam olduğu anlaşılmıştır. Kapı çalındığında açan Kane Bouake, olayla ilgili bilgisine başvurulmak üzere polis merkezine davet edilmiştir. Konuyla ilgili olarak olayın meydana geldiği ikametgah içerisinde inceleme yapmak için müştekiye rızası sorulduğunda, ikametinde inceleme yapılmasına rıza göstermediğini beyan ettiğinden, ikamette inceleme yapılmamıştır.''

Her iki kişinin de pasaportlarını ibraz edemedikleri belirtilen açıklamada, ''Konuyla ilgili olarak yabancı uyruklu şahıslara tercümanlık yapan Fransız uyruklu Türk vatandaşı Dominik Can Revest ile basın mensubu olduğunu söyleyen Mehmet Demir, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne çağırdıkları basın mensuplarına, 'yabancıların ikametgahlarını basan ve şahısları darp edenlerin polis olduklarını' söyleyerek, polisi suçlamışlardır'' ifadesi kullanıldı.

Anzoumana ve Bouake'nin, ''illegal yollardan Türkiye'ye giriş yapmak'', Revest ve Demir'in de ''polise haksız suçlama yapmak'' suçundan haklarında düzenlenen tahkikat evrakıyla Şişli Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildiği bildirilen açıklamada, ''Olayı gerçekleştirenlerin polis olduğuna dair herhangi bir bilgi ve belgeye ulaşılamamıştır'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious