İstanbul emniyetinde köstebek skandalı

İstanbul emniyetinde köstebek skandalı.14107
  • Giriş : 07.02.2008 / 10:34:00

İstanbul emniyetinde görevli üst düzey bir polis müdürünün, menfaat ilişkisi kurduğu bir sigara kaçakçısına operasyonlar öncesi "tüyo" verdiği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Emniyeti'nde "şok" etkisi yaratan soruşturma iki ay önce Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderilen bir ihbar mektubu ile başlatıldı. İstanbul Emniyeti'nde görevli bir amir, emrinde çalıştığı Müdürü hakkında "ağır" suçlamalarda bulundu.

Açık kimliğini yazan ve iddialarını ispatlayacağını belirten amirin ihbar mektubu hemen işleme konulmadı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın emri ile Emniyet Genel Müdürlüğü ihbar mektubundaki iddiaları çok yönlü araştırdı. Yapılan araştırmada ihbar mektubundaki iddiaların büyük bölümünün "asılsız" olmadığı ve "inceleme" gerektirdiği kanaatine varıldı. Bu gelişme üzerine Bakan Atalay, soruşturma emri verdi. Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan bir Polis Başmüfettişi "önemli" konumda bulunan Polis Müdürü hakkında soruşturma yürütmek üzere görevlendirildi.

İDDİALAR ÇOK AĞIR

İfadesine başvurulan ihbarcı memur, bir süre emrinde çalıştığı Müdür'ünün sigara kaçakçılığından sabıkası bulunan ve halen bu suçu işleyen bir zanlı ile menfaat ilişkisi kurduğunu öne süren amir ciddi suçlamalarda bulundu. Adı gizli tutulan amirin müfettişe, "Müdür bey sigara kaçakçılığı yapmak suçundan takipte olan kaçakçıya şifreli telefon konuşmaları ile 'tüyo' verip bilgi sızdırdı. Planlı çalışma kapsamında bu kaçakçıya dönük iki ayrı operasyon planlandı. İlk operasyonda içinde onbinlerce karton kaçak sigara olacağı yönünde önemli tespitlerde bulunulan depo boş çıktı. İkinci baskında ise çok az miktarda kaçak sigara yakalandı" dedi. Önemli bir siyasetçinin yakınının referansı ile daha "önemli" bir göreve getirilen Polis Müdürü'nün sigara kaçakçısı ile "samimi" ilişkisi olduğu iddiaları çok yönlü araştırılıyor. Soruşturmada Polis Müdürü'nün "görevini kötüye kullandığı, köstebeklik yaptığı ya da haksız menfaat temin ettiği" yönünde somut bulgulara ulaşılırsa hakkında adli ve idari işlem başlatılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious