İstanbul en büyük kürt şehridir!

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'de Kürt halkının bin yıldır bu topraklarda huzur içinde yaşadığını belirten Süleyman Demirel, bölünme hevesinin dışarıdan kaynaklandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Süleyman Demirel Üniversitesi'nin(SDÜ) 'İlk Ders'ine katılmak üzere Isparta'ya gelen 9. Cumhurbaşkanı Demirel, laiklik, düşünce özgürlüğü, ülke bütünlüğü ve terör konusunda önemli açıklamalar yaptı. Törenin yapılacağı SDÜ Kültür Merkezi'ne kadar aracıyla gelen Demirel'e burada korumaları yağmurdan korumak için şemsiye tuttu. Saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende akademik kadroya yeni katılanlara biniş giydirildi. Üniversiteye yardımlarda bulunan ENKA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Şara ve bazı işadamlarına teşekkür belgesi ve plaket verildi.

Konuşma yapmak üzere önceleri hep kürsüye giden Demirel'in yaşlılığı nedeniyle sahnenin ortasına bir koltuk ve masa hazırlandı. 83 yaşına giren Demirel, öğrencilere ve akademisyenlere buradan seslendi. Konuşmasına özgürlük konusuna değinerek başlayan Demirel, dünyada düşünceyi yayma özgürlüğü konuşulurken düşüncenin olabildiğince serbest olması nedeniyle bazı ülkelerin bundan oluşan terörden korkarak akla hayale gelmeyecek kısıtlamalar getirdiğine dikkat çekti. Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunların büyük kısmını geçmişinden ve coğrafyasından aldığını belirten Demirel, ümmet devletinden laik devlete geçildiğini ve bu süreçte laik, üniter Türkiye'nin bazılarını rahatsız ettiğine işaret etti. Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkese Türk denildiğini hatırlatan Demirel, aykırı seslerin de yok sayılamayacağını söyledi.

Ülkedeki herkesin eşit olduğunu aktaran Demirel, ayrı bir millet ve devlet olma hevesinin dışarıdan etkilenmeyle ortaya çıktığını bildirdi. Bir Kürt'ün İzmir'de İstanbul'da ve Türkiye'nin herhangi bir yerinde oturabildiğine değinen Demirel, "Birbirlerine bu zamana kadar kim olduklarını sormayan insanlar bugün birbirlerine böyle bakıyor. Ben Kürt'üm diyen herhangi bir vatandaş İzmir'de, İstanbul'da oturabiliyor. Bugün İstanbul, en büyük Kürt şehri, 1 milyon Kürt nüfusuyla dünyada" dedi. Demirel, tarihten gelen bir hassasiyetle bu insanların bin yıldır bu topraklarda huzur içinde yaşadığını anlattı. Türkiye'yi bölünmeden hep birlikte yaşatmayı öneren Demirel, hassasiyetlerden bölünme değil birleşme çıkarılmasını önerdi. Bölünmenin çok ağır bir sonuç olduğuna işaret eten Demirel, "Türkiye'de PKK vardır. Onlar da, birtakım vaatlerle yanlış istikamete yönlendirilmiş evlatlarımızdır. Terörün en yoğun olduğu dönemde bölge halkı kan dökülmemesi için çok çaba sarf etti. Bölge halkını bu eli silahlı teröristlerin elinden kurtarmak lazım. Çünkü eli silahlı adam gelip ver evladını ver ekmeği demiştir." şeklinde konuştu. Terör örgütü PKK'yla kimsenin pazarlık masasına oturamayacağını kaydeden Demirel, bazı kesimlerin bölünme talebinin olduğunu, ama bugüne kadar Türkiye'yi yaşatmak için çabaladıklarına dikkat çekti.

40 yıl boyunca meydanlarda laikliğe karşı olanlara seslendiğini dile getiren Demirel, "Onlar topluluk içinde sesini çıkarmadığı için şöyle diyordum. 'Laikliğe karşı çıkanlar. Göğsünüzü gere gere ben Müslüman'ım deyin. Başınıza bir şey gelirse ben sonuna kadar arkanızdayım. Camilere gidip namaz kılıyorsunuz. Neden namaz kılıyorsunuz diye soran mı var. Oruç tutuyorsunuz. Neden tutuyorsunuz diyen mi var." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious