İstanbul: En pahalı 33. şehir!

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

İstanbul, en pahalı kentler listesinde 33’üncü, en yüksek ücretler listesinde ise 42’inci sırada.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Fiyat ve Kazanç Endeksi” olarak adlandırılan bu listeye göre İstanbul dünyanın en pahalı kentleri listesinde 33. sırada yer alıyor. Yılda ortalama 2023 saatle de en fazla çalışma saatlerine sahip olan kentler arasında.

UBS dünyanın en pahalı kentlerini 122 ayrı ürün ve hizmet bedelini gözönünde bulundurarak değerlendirdi. Buna göre dünyanın en pahalı ilk beş kenti Oslo, Londra, Kopenhag, Zürih ve Tokyo. İstanbul listenin 33. sırasında...

UBS, çalışanlara en yüksek ücretlerin verildiği ülkelerle kentlerin de bir sıralamasını yapıyor. İskandinav ülkeleri, İsviçre ve ABD çalışanlara en fazla ücretin ödendiği ülkeler sıralamasında başta. Bu ülkelerde çalışanlara bir saatte ortalama 18 dolar ödenirken, Doğu Avrupa ve Asya’da bir saatte ödenen ücretin ortalaması sadece 4 dolar. İstanbul ise saati 4.10 dolarla listede 42. sırada.

Kentler çalışanlarının satın alma gücüne göre de sıralanıyor. Buna göre, bir hamburger satın almak için Los Angeles’taki bir kişi 11 dakika çalışırken, Londra’daki 16 dakika, Atina’daki 26 dakika, İstanbul’daki ise 48 dakika çalışmak zorunda kalıyor.

UBS’in fiyatlar ve kazançlar endeksine göre en kısa çalışma saatlerine sahip kent Paris’ken, yılda 2 bin 88 saat ile Seul, ise en uzun çalışma saati olan kent. İstanbul ise yılda ortalama 2 bin 23 olan çalışma saatleriyle en fazla çalışılan kentler arasında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious