İstanbul Film Festivali gün sayıyor

İstanbul Film Festivali gün sayıyor.7680
  • Giriş : 11.03.2008 / 21:45:00

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfınca (İKSV) 5-20 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek ''27'nci Uluslararası İstanbul Film Festivali''nde bu yıl 200 film izleyiciyle buluşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı, bu yıl festivale geleneksel bölümlerin yanı sıra yeni bölümlerin de eklendiğini, en önemli etkinliklerinden birinin geçen yıl başlatılan "Sinemada İnsan Hakları" bölümünde gösterilecek 10 film arasından, en iyi filme verilecek olan 'Avrupa Konseyi Sinema Ödülü" olduğunu ifade etti.

Eczacıbaşı, ödülü kazanan filmin, festivalin 19 Nisan Cumartesi gecesi gerçekleştirilecek kapanış töreninde açıklanacağını belirtti.

Vakıf olarak kent kültürüyle çok ilgili olduklarını ve bu nedenle toplantı yeri olarak tarihi Rejans Restoran'ı seçtiklerini de anlatan Eczacıbaşı, Beyoğlu'nun Türk tarihinde, özellikle de sanat tarihinde büyük öneme sahip olduğunu kaydetti.

Beyoğlu'nun eğlence merkezlerinin ve lokantalarının çok önemli olduğunu da vurgulayan Eczacıbaşı, buranın en eski lokantalardan biri olan, basın toplantısının düzenlendiği Rejans'ın, mal sahibi ile işletmecisi arasındaki sorun nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşı bulunduğunu öğrendiğini anlattı.

Eczacıbaşı, Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan'la el ele vererek, bu mekanın eskisi gibi çalışmaya devam etmesi için destek vereceklerini söyledi.

Konuşması sırasında duvardaki Atatürk fotoğrafını da gösteren Eczacıbaşı, Atatürk'ün İstanbul'a geldiğinde en çok uğradığı yerlerden birinin Rejans olduğunu dile getirdi.

Uluslararası Yarışma'da 12 film

Festivalin "Uluslararası Yarışma" bölümünde 12 filmin "Altın Lale" için yarışacağını "Ulusal Yarışma" bölümünde de "Yılın en iyi Türk filmi ödülü" için 11 filmin jüri karşısına çıkacağını bildiren Tan, "Sinema Onur Ödülleri"nin bu yıl sanatçılar Ekrem Bora, Ediz Hun ve İzzet Günay'a sunulacağını kaydetti.

Festival sponsoru Akbank'ın Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü de bu yıl 60. yılını kutlayan Akbank'ın sosyal sorumluluk alanında en önem verdiği konuların başında kültür ve sanatın geldiğini söyledi.

Festivalde gündüz seansları dışında Axess kart sahiplerinin biletleri yüzde 20 indirimli alacağını bildiren Göllü, festivalin bu yılki basın merkezinin de Akbank Sanat olarak belirlendiğini dile getirdi.

Göllü, "Akbank Galaları" adı altında 10 seçkin filmin Emek Sineması'nda gösteriminin yapılacağını ifade ederek, ayrıca festival gazetesinin de internet üzerinden yayınlanacağını kaydetti.

Festivalden...

27. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde, geçtiğimiz yıl ve bu yılın en çok konuşulan yapıtlarının yanı sıra, sinema tarihinin usta yönetmenlerinin başyapıtlarından seçmeleri de içeren 200 film sanatseverlerle buluşacak.

Geçen yıl 170 bin izleyici ile rekor kıran festival programında, filmler 20 ana başlık altında gösterilecek. "Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden", "Amerikan Bağımsızları", "68 ve Mirası" gibi yeni bölümlerin yer aldığı festivalin film gösterimleri, Beyoğlu'nda Emek, Fitaş 1, Atlas 1 ve Atlas 2, Beyoğlu ve Kadıköy'de Rexx sineması olmak üzere toplam 6 sinemada yapılacak.

Sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri, sergiler, partiler ve konserler gibi yan etkinliklerin de yer alacağı festivalin bilet fiyatları bu yıl tam 10, öğrenci ile 65 yaş ve üstü 7, hafta içi gündüz seansları ise 15 YTL olarak belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious