İstanbul Film Festivali sona erdi

İstanbul Film Festivali sona erdi.10385
  • Giriş : 22.04.2008 / 15:33:00

27'nci Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde 6 salonda, 473 seansta gösterilen 200'ün üzerindeki filmi, 170 bin kişi izledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'ndan (İKSV) yapılan açıklamaya göre, bu yıl Akbank sponsorluğunda düzenlenen 27'nci Uluslararası İstanbul Film Festivali 6-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleşti.

İki hafta boyunca 6 salonda, 473 seansta, 200'ün üzerinde filmin gösterildiği festivali, biletli ve davetiyeli olarak toplam 170 bin kişi izledi.

Festivalde, 145 seansın biletleri tükendi. Özellikle hafta içi 3,50 YTL'ye olan gündüz seansları sinemaseverler tarafından büyük ilgi gördü.

Festivalde "Akbank Galaları", "NTV Belgesel Kuşağı", "Dünya Festivallerinden", "68 ve Mirası", "Yıllara Meydan Okuyanlar", "Genç Ustalar", "Milos Forman", "Mayınlı Bölge", "Canlandırma Sineması" ve "Geceyarısı Çılgınlığı" en çok ilgi gören bölümler arasında yer aldı.

Festivalde, 30'a yakın Türk filmi gösterildi. Ulusal Yarışma kapsamında, "Yılın En İyi Türk Filmi" ödülü için jürinin karşısına çıkan 11 Türk filmi hem sinemaseverlerden hem de yabancı film eleştirmenlerinden büyük ilgi gördü.

İstanbul Film Festivali'nin yurt dışından davet ettiği 200'e yakın konuğun arasında yönetmenler Alexander Sokurov, Alain Corneau, Marc Caro, William Klein, Tony Gatlif, Ed Radtke, Nadine Labaki, Brad Anderson, Parvez Sharma ve Teona Mitevska, görüntü yönetmeni Michael Ballhaus, sanatçı Caludia Cardinale de yer aldı.

Festivalde, Toronto, Venedik, Selanik, Roma, Locarno ve Montpellier gibi dünyanın önde gelen film festivallerinin seçici kurullarından yetkililer de bulundu.

Festival, bu yıl film gösterimlerinin yanı sıra 14 farklı mekanda, festivaldeki temalarla bağlantılı ve konukların katılımıyla renklenen 9 ustalık sınıfı ve söyleşi, 4 konser ve parti, sergiler ve paralel etkinliklerle, 16 gün boyunca İstanbul'da tam bir festival havası estirdi.

Dünya basını her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul Film Festivali'ne büyük ilgi gösterdi. Festivale yurt dışından 80'in üzerinde basın mensubu katıldı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious