İSTANBUL GÜNGÖREN'DE PATLAMA: 17 ÖLÜ

İSTANBUL GÜNGÖREN'DE PATLAMA: 17 ÖLÜ.15337
  • Giriş : 28.07.2008 / 01:26:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 10:07:05

Güngören'deki patlamada kopan kollar, bacaklar etrafa saçıldı. İşte facianın ayrıntıları:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul, Pazar gecesi saat 22:00 sıralarında 2 ayrı patlama ile sarsıldı. Güngören'de trafiğe kapalı olan ve vatandaşların alışveriş için yürüyüş yaptığı Menderes Caddesi'nde 2 farklı noktada 2 ayrı patlama medyana geldi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Güngören'deki patlamalarda ölü sayısının 17'ye yükseldiğini bildirdi.

Patlamalar ilk önce akıllara bir doğalgaz patlaması getirdi. Ancak yetkililer patlamanın doğalgaz kaynaklı olmadığını açıkladı.

Emniyet kaynakları ise Güngören'de ardarda meydana gelen patlamanın nedeninin bomba olduğunu açıkladı

Güngören'de üstüste gelen iki ayrı patlamadaki bombaların çöp kutusuna yerleştirildiği belirlendi. Emniyet birimleri bombaların zaman ayarlı ve uzaktan kumanda düzenekli olabileceğini belirtti.

Öte yandan polis meydanda anonslarla 3'cü bir patlamanın meydana gelebileceği hususunda vatandaşları uyardı.
Polislerin meydandaki vatandaşları dağıtmak için elinden geleni yaptığı gözlendi ve bölgeye ek takviye ekipleri gönderildi.


İŞTE OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER

Flash Animasyonu

İlk patlama bir telefon kulübesinde meydana geldi. Diğer patlama ise bu kulübenin yakınlarında meydana geldi. Daha küçük çaplı olan birinci patlamada vatandaşlar telefon kulübesinin yanına gitmiş ancak tam bu sırada ikinci patlama gerçekleşti ve ölü sayısı da bir anda arttı.

Menderes caddesi patlamanın nedeniyle bir anda savaş alanına döndü. Patlama yüzünden 100'dan fazla kişinin yaralandığı caddedeki dükkanların camları da kırıldı.

İstanbul Valisi Muammer Güler'in olay yerine geldi. Güler; "Bir patlayıcı ve çok yoğun bir kalabalığın olduğu yerde patlama meydana gelmiştir. İlk patlamadan sonra olay yerine vatandaşların gitmesi sonrasında 50 metre uzakta ikinci bir patlama meydana gelmiştir. Patlama plastık patlayıcı olmadığı düşüncesindeyiz. Parça tesirli patlayıcı kullanılmıştır. Çöp tenekeler ve yerdeki kaldırımlara verdiği tahribat çevrede oluşan tahribat bize bunu göstermektedir." dedi.

Bazı yaralıların ve hayatını kaybedenlerin isimleri:

Güngören'de meydana gelen patlamalardan sonra Özel Kolon Hastanesi'nde yaklaşık 30 kişinin yaralı olarak getirildiği, 3 kişinin durumunun ise ağır olduğu öğrenildi.

 

Bakırköy Devlet Hastanesi'nde ise 23 yaralının bulunduğu belirtildi. Buradaki yaralılardan bir çoğunun durumunun ağır olduğu ifade edildi. Bakırköy Devlet Hastanesi'ndeki ölü ve yaralıların isimleri şöyle; Başaran Üstüner, Sabiha Karınca, Ahmet Karınca, Sabriye Karınca, Sadık Kılıç, Remzi Tanrıkulu, Buse Hazarlı, Tahir Yardım, Himmet Ali Erinç, Bekir Demir, Erdal Çelebi, Süleyman Çam, Selma Koska, Aydın Aygün, Nurten Süpürgeci, Neriman Güner, Dilek Karaman, Uğur Kılıçarslan, Gülsüm Gazi, Rahime Güzelgil, Fadime Başgen (Hayatını kaybetti).

Hayatını kaybedenlerden 7'sinin cesedi Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Buradaki cesetlerden 2'sinin ismi henüz belirlenemedi.

Edinilen bilgiye göre Adli Tıp Kurumu'nda hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle; Yavuz Öztürk, Servet Asan, Halit Öge, Abdullah Güler, Alim Makaracı ile kimliği henüz tespit edilemeyen biri 17 diğeri 60 yaşında olduğu tahmin edilen 2 erkek şahıs.

Öte yandan, İstanbul Tıp Fakültesi'ne kaldırılan yaralılardan Aleyna Çelik isimli 4 yaşındaki çocuk ile Murat Ağca isimli 13 yaşındaki çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI HAYATİ YAZICI

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Güngören'deki patlamada, teröristlerin ilgi çekmek için önce ses bombası patlattığını, ardından da parça tesirli bombayı patlattıklarını söyledi.

Olay yerine gelerek inceleme yapan Bakan Hayati Yazıcı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Bu bir terör saldırısıdır" diyen Yazıcı, "Başbakan'ın talimatıyla geldim. Yaralıların çeşitli hastanedeki tedavisi sürüyor. Önce ilgi çekmek için bir çöp konteynerinde ses bombasını patlatmışlar. Ardından da başka bir çöp konteynerinde 10 dakika sonra parça tesirli bombayı patlatmışlar." diye konuştu.

Kızılay'dan hastanelere kan sevkiyatı yapıldı

Türk Kızılayı Çapa Kan Merkezi'nin Güngören'de meydana gelen patlamaların ardından, ihtiyaç duyulan kanları yaralıların tedavi gördüğü hastanelere sevk ettiği bildirildi.

Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Güngören'de meydana gelen patlamanın ardından Türk Kızılayı Çapa Kan Merkezi, yaralıların kan ihtiyacını karşılamak üzere harekete geçti. Bölgedeki hastanelerle temas kuran Çapa Kan Merkezi ihtiyaç duyulan kanları hastanelere sevk etti.

Kızılay ayrıca patlama bölgesine, bünyesinde bulunan tıp merkezlerinden ambulans sevk ederken, Marmara Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi de ortaya çıkacak ihtiyaçlar için hazırlıklarına başladı.''

Abdullah Gül saldırıyı kınadı

İstanbul Güngören'de meydana gelen terör saldırısının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den de ilk açıklama geldi. Gül, saldırıyı lanetlediğini söylerek sözlerini şöyle sürdürdü;

''Terörün acımasızlığını, kadın-erkek, genç-yaşlı ve çocuk ayrımı yapmaksızın insanlık dışı vahşetle şiddet isteğini ortaya koyan bu saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyorum'' dedi.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*