İstanbul ilçelerinde CHP sevinci!

İstanbul ilçelerinde CHP sevinci!.16135
  • Giriş : 30.03.2009 / 08:49:00
  • Güncelleme : 30.03.2009 / 09:15:07

İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayları Topbaş ile Kılıçdaroğlu arasında kıran kırana bir mücadele yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul son yılların en nefes nefese yerel seçimine sahne oldu. Farklı kazanacağı tahmin edilen AKP"li Kadir Topbaş ile CHP"nin adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki fark çok azdı. Topbaş İstanbul"u kazandı ancak özellikle Bağcılar, Bayrampaşa gibi "varoş bölgelerde" oylarını arttıran CHP İstanbul"daki bazı ilçelerde sürpriz başarılar kazandı.

2004 yılında İstanbul"da Büyükşehir Belediye Başkan adayı yine Kadir Topbaş"tı. AKP"nin karşısında CHP"nin adayıysa şimdi Kocaeli adayı olan seçimi kaybeden Sefa Sirmen"di. AKP oyların yüzde 41.9"unu alırken, CHP"nin oyu yüzde 26.5"te kaldı. Dün ise aradaki fark çok daha azdı. seçim sonuçlarının geldiği saatlerde AKP sadece CHP"den iki puan önde görünüyordu. saatler ilerledikçe Kadir Topbaş ile Kılıçdaroğlu arasındaki fark altı puana kadar ulaştı.

2009 yerel seçim sonuçları partilerinin açılımlarının sandığa ne kadar yansıdığını da gözler önüne serdi.

İlk sonuçlara göre CHP"nin çarşaf açılımı işe yaramadı. Çarşaf açılımının yapıldığı Sultangazi ve Eyüp"te AKP farklı öndeydi. CHP bir başka iddialı açılımını "AKP"nin kalesi" olarak bilinen Sultanbeyli"de yaptı. CHP"nin adayı Sultanahmet Camii"nin eski imamı Osman Nuri Bedir"di. Ancak seçim sonuçlarına göre bu açılım da işe yaramadı. AKP"nin adayı eski imama fark attı.

Seçim sonuçları İstanbul"un yeni ilçelerinde AKP"nin zaferini ortaya çıkardı. Yeni ilçelerden Sancaktepe, Sultangazi, Arnavutköy, Çekmeköy, Esenyurt ve Başakşehir"de AKP adayları seçim yarışını önde tamamladı. Ataşehir ve Beylikdüzü"ndeyse CHP"li adaylar öndeydi.

İstanbul"daki en şaşırtıcı sonuçlardan biri Beyoğlu"ndan çıktı. Beyoğlu AKP için önemli ilçelerden biriydi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş daha önceden Beyoğlu Belediye Başkanı"ydı. İki dönemdir de Beyoğlu"nun belediye başkanı AKP"li Ahmet Misbah Demircan"dı. Demircan 2004"te yüzde 42 oy almıştı. Ancak bu kez CHP Mustafa Dolu az bir farkla öne geçmişti. Ancak yeni sandıklar açıldıkça AKP"li Ahmet Misbah Demircan öne geçti.

Adalar Belediye başkanı Coşkun Özden 2004"te AKP"den aday olmuş ve yüzde 54.4 gibi yüksek bir oranla belediye başkanı olmuştu. Ancak dünkü seçimlerde CHP"nin adayı Mustafa Farsakoğlu öndeydi. Sarıyer"de CHP"nin adayı Şükrü Genç, AKP"li adaydan önde görünüyordu. CHP Bağcılar, Bayrampaşa gibi varoş bölgelerde oy oranını arttırdı. Oyların sayımının bitmediği saatlerde CHP 39 ilçenin bulunduğu İstanbul"da 14 ilçeyi kazanmış görünüyordu.

Kesinleşmeyen sonuçlara göre CHP"nin kazandığı diğer ilçeler şöyle:Ataşehir, Avcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Büyükçekmece, Çatalca, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Silivri ve Tuzla.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*