İstanbul-İzmir arası 3.5 saate inecek

İstanbul-İzmir arası 3.5 saate inecek.11682
  • Giriş : 20.06.2009 / 11:46:00

İstanbul ve İzmir’i otoban ile bağlayacak yılın en büyük altyapı ihalesi olan İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu ihalesi tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul-İzmir arasını 6.5 saatten 3.5 saate indirecek İzmit Körfez Geçişi ile Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu ihalesini, 22 yıl 4 ay ile en düşük işletme süresi veren Astaldi-Nurol-Özaltın-Makyol-Yüksel-Göçay kazandı. 7 milyar dolara malolacak proje ile yılda 870 milyon lira tasarruf edilecek.

İstanbul ve İzmir'i otoban ile bağlayacak yılın en büyük altyapı ihalesi olan İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu ihalesi dün açılan teklif zarflarının ardından “Nurol-Özaltın-Makyol-Yüksel - Göçay ve Astaldi” konsorsiyumunda kaldı. Yap-İşlet-Devret yöntemiyle yaptırılacak İzmit Körfez Geçişi ve Otoyol Projesi için Türkiye'nin tanınan inşaat firmalarının 2 ayrı konsorsiyumda biraraya gelerek verdikleri teklifler dün açıldı.

İhalede “Cengiz-Kolin-Mapa-Limak İnşaat” konsorsiyumu projenin yapım ve işletim süresi toplamı olarak 34 yıl 9 ay teklif etti. Diğer teklifin sahibi “Nurol-Özaltın-Makyol-Yüksel-Göçay ve Astaldi” konsorsiyumu ise yapım ve işletim için toplam 22 yıl 4 aylık süre verdi. Aradaki 12 yıl 5 aylık sürelik fark şaşkınlık yaratırken, ihale “Nurol-Özaltın-Makyol-Yüksel-Göçay ve Astaldi” konsorsiyumunda kaldı. Türkiye'nin yakından tanıdığı İtalyan Astaldi, daha önce Bolu Tüneli'ni yapmıştı. İhalenin resmi olarak sonuçlanabilmesi için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın imzasıyla, Yüksek Planlama Kurulu'nun onayı gerekiyor.

İnşaat 1 yıl içinde başlıyor

İhaleyi alan grup, sözleşmenin imzalanmasının ardından 1 yıllık süre sonunda yatırıma başlayacak. Yatırım süresi Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından 7 yıl olarak belirlenmiş olsa da yüklenici grubun yatırımı bir an önce bitirip işletmeye geçmesi, projenin finansmanı açısından da şirket için önem taşıyor.

Rakipten itiraz geldi

Dünkü ihalede zarfların açılması sırasında 'Cengiz-Kolin-Mapa-Limak Konsorsiyumu'nun avukatı ayağa kalkarak, idari şartnameye uyulmadığı iddiasıyla ihalenin iptalini istedi. Ancak Komisyon Başkanı, ”Daha önce de 2 kez yazılı itiraz yaptınız. Biz de dilekçelerinizi değerlendirmeye aldık. Karar verdik ve size bildirdik. İtirazınız kabul edilmedi. İtirazınız burada da kayda girmiştir“ dedi.

20 yıllık hayal olan dev projenin fizibilitesinde, köprü geçişi ve otoyola ilişkin inşaat maliyeti 6-7 milyar dolar aralığında hesaplandı. KGM'nin verdiği mevcut trafik akışı rakamlarına göre hesapladığı söz konusu güzergahın yıllık geliri 700 milyon dolar. Ancak köprü geçişi ve otoyol bitirildiğinde buraya yoğun bir trafik akışı olacağı tahmin ediliyor.

Yani söz konusu 700 milyon dolarlık gelirin daha fazla olacağı tahmini, şirketlerin fizibilite raporlarına yansıdı. Sadece KGM rakamları dikkate alındığında bile 2 teklif arasındaki 12 yıllık farkın karşılığı 8.7 milyar doları buluyor. Göçay İnşaat Başkan Yardımcısı Erdal Eren de ”Bizim konsorsiyum teklif vermeseydi projenin ülkeye 10-12 milyar dolar daha fazla maliyeti olacaktı“ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*