İstanbul-İzmir tren seferleri başladı

İstanbul-İzmir tren seferleri başladı.42768
  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Devlet Demiryolları'nın (TCDD) mevcut hatları yenileme programı kapsamında 51 milyon YTL yatırım yapılan Bandırma-İzmir hattı bugün hizmete girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Balıkesir'in kurtuluş günü anısına "6 Eylül Süper Ekspresi" ismi verilen tren, 13 Nisan 2004 tarihinde yenileme çalışmalarının başlatıldığı Bandırma-İzmir hattında ilk seferine bugün çıktı. Bandırma'da düzenlenen törende konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, İzmir-Bandırma demiryolu hattında daha kaliteli seyahatin sağlanmasıyla feribot bağlantılı olarak yılda yaklaşık 1 milyon yolcunun 600 bininin demiryollarına yönlendirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Bugün başlayan tren seferleri, İstanbul-Bandırma arasında sefer yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsleri (İDO) ile bağlantılı çalışacak. TCDD yetkilileri, trenin İstanbul-İzmir arasındaki seyahatlere önemli bir seçenek getireceğinin düşünüldüğünü, İzmir'in Çiğli ilçesinden saat 15.05'te, Bandırma'dan 09.30'da kalkacak trenin İstanbul bağlantıları Bandırma'dan 20.30'da, İstanbul Yenikapı'dan 07.00'de hareket eden feribotlarla sağlanacağını belirtti. Pulman, yemekli ve jeneratör vagonlardan oluşan 6 Eylül Süper Ekspresi, yol yenileme çalışmaları yapılan Bandırma ile İzmir arasında 30-120 kilometre/saat arasında değişen hızlarla seyrederek seyahat süresini 4 saat 53 dakikaya indirecek. İstanbul ile İzmir arasındaki mesafe ise deniz otobüslerinin kombineli yolcu taşımacılığıyla 6 saat 53 dakikaya düşecek.

Genel Müdür Karaman, TCDD'nin yenileme programı kapsamında 372 kilometrelik Bandırma-İzmir parkurunun 101 kilometrelik kısmının tamamen yenilediğini, 261 kilometre hattın tamamının bakımından geçirildiğini, trafik yoğunluğu olan 64 hemzemin geçit korumalı hale getirilirken yoğun olmayan 140 hemzemin geçitin kapatıldığını aktardı. Kahraman daha sonra 6 Eylül Süper Ekspresi'nin ilk biletli yolcusu Mutlu Gürel'e plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious