İstanbul 'kar'a merhaba dedi

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

İstanbul'a mevsimin ilk karı yağdı. Marmara Bölgesi'nde dün akşam etkili olan kar, bu sabah Silivri'den İstanbul'a girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son üç gündür İstanbul'u etkisi altına alan yağmurun ardından Marmaranın batı illerinde etkisini gösteren mevsimin ilk karı, Silivri'ye ulaştı. Sabah güne beyaz bir manzara ile başlayan Silivri'de şu ana kadar olumsuz bir durum yaşanmazken, mevsimin ilk karının keyfini her zaman oludğu gibi yine çocuklar çıkardı.

Devlet Meteroloji İşleri Genel Müdürlüğü'de bir açıklama yaparak vatandaşları uyardı. Açıklamada bugün yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girileceği belirtilerek, hava sıcaklığının tüm ülke genelinde 8 ile 10 derece azalacağına dikkat çekildi. Açıklamada şöyle denildi: "Bu nedenle; 3-4 Kasım gecesi Marmara'nın kuzeybatısı ile güney iç kesimleri, Ege'nin kuzeyi ve doğusu, Akdeniz'in kuzeybatısı, İç Anadolu'nun batısı, Karadeniz'in kuzeybatı iç kesimlerinde hafif, yüksek kesimlerde orta kuvvette, 4-5 Kasım gecesi Marmara'nın kuzeybatısı ile güney iç kesimleri, Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz'in kuzeyi, İç Anadolu'nun orta ve doğu kesimleri ile Karadeniz'in kıyısı hariç batı kesimlerinde hafif, yüksek kesimlerde orta kuvvette, Ege'nin doğusu, Akdeniz'in kuzeybatısı ile İç Anadolu'nun batısında orta kuvvette, yüksek kesimlerde kuvvetli, 5-6 Kasım gecesi Marmara'nın güneydoğusu, Ege'nin doğusu, Akdeniz'in kuzeyi, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzeyinde hafif, yüksek kesimlerde orta kuvvette, İç Anadolu ile Doğu Anadolu'nun orta ve batı kesimlerinde orta kuvvette, yüksek kesimlerde kuvvetli don olayı beklenmektedir."

Açıklamanın sonunda, tarımsal faaliyetin sürdüğü bölgelerde hasat dönemindeki narenciye, zeytin, elma, armut, ayva ve benzeri üreticileri ve sera yetiştiricilerinin gerekli tedbirleri almaları ve vatandaşların yörelerindeki don durum hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious