''İstanbul Karması'' sergisi Ankara'da

''İstanbul Karması'' sergisi Ankara'da.20987
  • Giriş : 21.04.2008 / 21:59:00

İstanbullu 9 ressamın 98 yağlı boya eserinden oluşan ''İstanbul Karması'' sergisi 2-30 Mayıs günleri arasında başkentli sanatseverlerle buluşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Serginin küratörü Adnan Polat, ressamlar Selahattin Kara, Bayram Gümüş, Altan Çelen, Betül Bapir, İzzet Arda Onursan, Özgür Yener, Didem Ünlü, Alp Tamer Ulukılıç ve Salih Keleş'e ait yağlı boya tabloların sergide yer alacağını söyledi.

Polat, Galeri Polart'taki serginin amacının "İstanbullu sanatçılarla Ankaralı sanatseverleri buluşturmak" olduğunu kaydetti.

Polat, 9 ressam üzerinde yoğunlaşılmasının nedenini açıklarken de "Bizim için çalışılabilir, sunuşlarımıza uygun, her açıdan bizi memnun edecek, inandığımız insanlar" dedi.

Bu tarz bir sergi açma fikrinin ilk olarak Bayram Gümüş'ün İstanbul'daki atölyesinde ortaya çıktığını anlatan Polat, "Sohbet ederken, konuşurken bir taraftan resim yapıyordu. 'Böyle bir şey yapalım' diye gelişti. İsimleri bile orada yazdık, çizdik, listeledik. Sonra Bayram hepsiyle tek tek görüştü" diye konuştu.

Sergide yer alacak eserlerin içeriği hakkında da bilgi veren Adnan Polat, sanatçılar arasında soyut çalışanların yanı sıra naif ve çağdaş resim yapanların da bulunduğunu ifade etti.

Eserleri seçerken "çok dengeli olmaya çalıştıklarının" altını çizen Polat, "Farklı üsluplara, tarzlara yer vermek istedik" şeklinde konuştu.

Hedef İstanbul'da Ankara karması

Adnan Polat, sergiye katılan ressamlardan bugüne kadar ön plana çıkmamış 2-3 ismi Ankaralı sanatseverlerle tanıştırmayı ve İstanbul ile Ankara arasında bir köprü oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Bu tarz buluşmalara ön ayak olmak istediklerini de kaydeden Polat, "Bu 9 kişilik 'İstanbul Karması'ndan sonra önümüzdeki dönemde, 8-10 kişilik' Ankara Karması'nı da İstanbul'da yapmak istiyoruz" dedi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious