İstanbul kart teknolojilerinin yeni başkenti olacak

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Kart teknolojileri alanında imza attığı ilklerle bugün dünyada birçok ülkeye örnek olan Türkiye, uluslararası kart pazarının kalbi olmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kart sistemlerinin son yıllarda bankacılık sektöründen mağazalara kadar çok farklı sektörlerde yaygın kullanıldığı Türkiye, bu alanda bankacılıktan perakendeciliğe kadar farklı sektörlerde gerçekleştirilen hizmet ve uygulamalarla günümüzde dünyada birçok ülkeye örnek teşkil ediyor. Bundan yola çıkan NTSR Uluslararası Fuar ve Kongre Organizasyonları, 2-5 Mayıs 2007 tarihleri arasında BKM Bankalararası Kart Merkezi, MasterCard ve Visa Europe'un ana sponsorluğunda Cardist Uluslararası Kart Teknolojileri Fuarı'nı düzenleyecek.

Ödeme sistemleri sektörünün tam destek verdiği Cardist ile NTSR Uluslararası Fuar ve Kongre Organizasyonları, İstanbul'u uluslararası kart pazarının yeni ticari merkezi haline getirmek gibi son derece ciddi ve önemli bir misyon üstleniyor.

Cardist Uluslararası Kart Teknolojileri Fuarı, 15 Kasım Çarşamba günü BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, Cardist Danışma Kurulu Başkanı Mutena Sezgin, MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Özlem Erçelen İmece, Visa Europe Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman ve NTSR Fuarcılık Genel Müdürü Serkan Tığlıoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda tanıtıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan NTSR Fuarcılık Genel Müdürü Serkan Tığlıoğlu, Cardist'in sadece Türkiye'nin değil, Avrasya'nın bu alandaki ilk ve tek fuarı olma özelliğini taşıdığını vurguladı. Türkiye'nin kart teknolojileri ile ilgili başarı hikayelerine sahip ülkeler arasında en ön sıralarda yer aldığını vurgulayan Tığlıoğlu, gerek bu alanda bugüne kadar edinilen ciddi deneyim ve birikim, gerekse coğrafi konumu gereği böyle bir fuar için bölgede İstanbul'dan daha doğru bir şehir bulunmadığının altını çizdi. Tığlıoğlu, böyle bir etkinlik için güçlerini birleştiren BKM, MasterCard ve Visa Europe'a fuara verdikleri destek için teşekkür etti.

Cardist Danışma Kurulu Başkanı Mutena Sezgin de, 50 ülkeden 100'ün üzerinde şirket ve 3 binin üzerinde üst düzey ziyaretçinin katılması hedeflenen fuarda, bankacılık ve finanstan teknolojiye, sağlıktan eğitime kart teknolojilerinin yoğun kullanıldığı çok farklı sektörlerden kurum ve kuruluşların yer alacağını kaydetti. Fuarın sadece kartlı ödeme sistemlerini kapsamadığını, eğlenceden lojistiğe, perakendecilikten sağlığa çok farklı alanlarda gerçekleştirilen kartlı uygulama ve çözümleri kapsadığını kaydeden Sezgin, bu sektörde hizmet üreten her türlü yazılım, donanım üreticilerinin fuarda yer alacağını belirtti.

"CARDİST TÜRK, KART TEKNOLOJİLERİ ÜRETİCİLERİNE DÜNYANIN KAPILARINI AÇACAK"

BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal da, Türkiye'nin, dikkat çeken çeşitli uygulamaları ile geçtiğimiz aylarda Paris'te düzenlenen 2006 Paris Kartlı Ödeme Sistemleri Konferansı'na özel olarak davet edildiğini ve Türk ödeme sistemleri ile ilgili özel bir konferans verdiklerini hatırlattı. Özinal, Türkiye'nin bugün pekçok ülke tarafından izlendiğini ve örnek alındığını kaydetti. Cardist Uluslararası Kart Teknolojileri Fuarı'nın, Türkiye'nin bu alandaki başarılarını pekiştireceğini belirten Özinal, Türkiye'nin öncü rolüne yakışır şekilde düzenlenen fuara destek vermekten mutluluk duyduklarını belirtti

MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Özlem Erçelen İmece ise Türkiye'nin, yeni teknolojilerde Avrupa'da bugün öncü bir ülke olduğunu ifade ederek, "Yeni teknolojilere hızla uyum sağlayabiliyor. Bu özelliği ile birçok ilklere Türk bankaları ile imza attık. Bu etkinlikle başarılarımızı toplu halde ödeme sistemlerinin tüm oyuncularına sunma ve tecrübelerimizi paylaşma imkanına kavuşacağız. Bu Türk ödeme sistemi için çok önemli bir adım olacak" diye konuştu.

İmece, Cardist Uluslararası Kart Teknolojileri Fuarı'nın Türkiye'nin ve Türk kuruluşlarının bu alandaki başarılarını dünyada daha etkin biçimde duyurması için çok önemli bir fırsat olacağını kaydetti.

Visa Europe Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman da, uluslararası ödeme kartları sektörü içinde gerek kart sayısı ve kullanımı, gerekse yeni teknolojilerin uygulanması açısından Türkiye'nin örnek bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye'nin chip ve şifreli kartlara geçiş sürecinde de öncü ülkeler arasında yer aldığını belirten Ülman, özellikle Avrupa pazarında kart teknolojileri üreten Türk şirketleri için büyük fırsatlar bulunduğunun altını çizdi ve yeni fırsatlardan yararlanmak için Türk şirketlerine yeni kapılar açan Cardist gibi bir etkinliğe sponsor olmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious