İstanbul Müftüsü kartel medyasından şikayetçi

İstanbul Müftüsü kartel medyasından şikayetçi.10969
  • Giriş : 09.05.2008 / 09:17:00

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, dinî kurumların ve din adamlarının günlük tartışmalara malzeme yapılmasına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çağrıcı, "Kimi yayın organları, kendi siyasal hesaplarını ve kavgalarını yüce dinimiz ve dinî kavramlar üzerinden yürütmeyi kötü bir alışkanlık haline getirmişdi." dedi. Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi ve sevenleriyle ilgili medyada yer alan haberler üzerine yazılı bir açıklama yapan Çağrıcı, Çavuşbaşı'ndaki Fazilet Camii'nin eski imamı Yusuf Demirci'nin baskıyla değiştirildiği iddiasını yalanladı. Söz konusu tayin işleminin yasal prosedür içinde gerçekleştiğini anlatan İstanbul Müftüsü, Demirci hakkında 9 yıldan beri şikayetler alındığını, 2006'da da soruşturma açıldığını belirtti. Yeni atanan Mücahit Dündar'ın da doktorasını yapan seçkin bir din görevlisi olduğunu vurguladı.

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı şunları söyledi:

"Yusuf Demirci hakkında Çavuşbaşı Fazilet Camii'ndeki görevinden önce 1999 yılında da şikâyetler vardı. Hakkında 2006 yılında açılan bir soruşturma da mevcut. Demirci, 'cami cemaatiyle sürekli münakaşa ettiği ve huzurlu şekilde görev yapmasının mümkün olmadığı' dikkate alınarak Beykoz'un merkezindeki başka bir camiye atanmıştır." Çağrıcı, Yusuf Demirci'nin yerine Fazilet Camii'ne getirilen yeni imam-hatip M. Mücahit Dündar'ın İsmailağa cemaatinin adamı olduğu ve cemaatin dayatmasıyla atandığı iddiasının da bir iftira olduğuna dikkat çekti.

"Dündar, ilâhiyat fakültesi mezunu olup halen doktora yapan seçkin bir görevlimizdir. Cemaatin adamı olması şöyle dursun, anılan cemaate mensup olduğu söylenen bazı kişilerin cami ortamına uymayan taşkınlıklarından rahatsız olduğunu bizzat bana intikal ettirmiş ve gerekli önlemler alınmıştır." diyen Çağrıcı, 4,5 yıllık görev süresi içerisinde yaptığı atamalarda liyakat dışında bir ölçü tanımadığını aktardı.

Medyanın yaşanan kavgaya Diyanet teşkilatını dahil etmek istemesini eleştiren Çağrıcı, "Kimi yayın organları, kendi siyasal hesaplarını ve kavgalarını yüce dinimiz, dinî kavramlarımız ve kurumlarımız üzerinden yürütmeyi kötü bir alışkanlık haline getirmişlerdir." ifadelerini kullandı. Hürriyet eleştirdiği kitabın kaynağını okuyucularına vermişHürriyet Gazetesi, dünkü manşetinde Prof. Dr. Süleyman Uludağ'ın 'Sûfi Gözüyle Kadın' kitabında, 'bir gecede 60 kez ilişkide bulunan şeyhleri' anlattığını söyleyerek, 'Atma hocam din kardeşiyiz' başlığını kullandı. Bu haber üzerine Prof. Dr. Uludağ'ın yaptığı açıklama ortaya ilginç bir durum çıkardı. Prof. Dr. Uludağ, "Bu konuyu Eflaki Dede'nin 'Ariflerin Makaleleri' adlı kitabından aldım. Bu kitabı da siz 1973 yılında 'Büyük Klasikler' adıyla okurlarınıza dağıtmıştınız." diyerek Hürriyet'i eleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious