İstanbul Narkotik'ten film gibi uyuşturucu operasyonu

İstanbul Narkotik'ten film gibi uyuşturucu operasyonu.12734
  • Giriş : 01.03.2008 / 13:57:00

Narkotik 3 hafta içinde uyuşturucu tacirlerine büyük darbe vuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul narkotik polisinin son 3 hafta içinde gerçekleştirdiği ve uyuşturucu tacirlerine büyük darbe vurulduğu operasyonlarda 367 kilogram uyuşturucu madde ele geçirilirken, 301 zanlı gözaltına alındı.

Aralarında Adalar, Eminönü, Fatih, Kağıthane ve Kartal gibi ilçelerin de bulunduğu 23 ilçede gerçekleştirilen gece baskınları şeklinde yapılan operasyonlarda uyuşturucu tacirlerinin yöntemleri yine akıllara durgunluk verecek şekildeydi. Motorsiklet kaskının içine gizlenen uyuşturuculardan tablo görünümlü uyuşturucu kaçakçılığına kadar bir çok yöntemi deneyen zehir tacirleri, yurt dışından uyuşturucu sevkiyatında ise midelerinde fitil kokain taşıyan kuryeleri kullandı. Operasyonlarda narkotik polisinin izlediği yöntemler de film karelerini aratmadı. Operasyonlarda narkotik polisinin izlediği yöntemler de film karelerini aratmadı. Emniyet amirlerinin yönettiği operasyonlarda özel hareket timlerinin evlere girerek arama yapmaları, nefes kesen görüntülere sahne oldu.

İstanbul'da transit uyuşturucu kaçakçılığı ve sokak satıcılarına yönelik Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı operasyonel çalışmalarda toplam 182 kilogram eroin, 143 kilogram esrar, yaklaşık 15 kilogram Afyon sakızı, yaklaşık 1.5 kilogram kokain, 95 bin 340 adet uyuşturucu hap ile birlikte 12 adet tabanca ele geçirildi.

İstanbul'daki uyuşturucu trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerde istihbarat kaynaklı gece baskınları ile gerçekleştirilen operasyonlarda film karelerini aratmayan görüntülere imza atan polis, uyuşturucu tacirlerine nefes aldırmadı. Sabahın ilk saatlerinde başlatılan operasyonlarda eminyet amirlerinin de bizzat katılarak ekipleri yönlendirmeleri ve talimat vermeleri dikkat çekti. Amirlerinin verdiği emirleri dikkatle takip eden narkotik timleri özel harekat ve çevik kuvvet ekiplerinin de takviyesi ile Gaziosmanpaşa'nın Bursa Mahallesi'ne girdi. Belirlenen bölgelere önceden giderek güvenlik takviyesi yapan ekipler operasyon timinin güvenliğini sağladı. İstihbarat çalışmalarıyla belirlenen evleri ablukaya alan polis günün ilk ışıklarıyla evlere girdi.

-UYUŞTURUCU SABIKALISININ "BEN TERÖRİSTLERLE ÇATIŞMIŞ ADAMIM" TEPKİSİ

Ekiplerin girdikleri evlerde ilginç diyaloglar yaşandı. Daha önceden poliste uyuşturucu konusunda kaydı bulunan bir zanlı ekiplere, "Ben teröristlerle çatışmış adamım" diyerek tepki gösterdi. Zanlının evinde yapılan aramalarda, uyuşturucu madde bulunamadı. Ancak polis kaynaklarında aynı kişinin daha önceki operasyonlarda uyuşturucu ve ruhsatsız silah bulundurma konularından kaydı bulunduğu belirlendi. Polisin aynı bölgedeki ikinci adresi ise kırılan duvardan uyuşturucu satışı yapıldığı belirlenen diğer ev oldu. Polisin eve girme sesiyle uyanan ve çatıya çıkarak kaçmaya çalışan zanlı gözaltına alındı. Zanlının kaçışı sırasında uyuşturucu dolu poşetleri düşürdüğü ve uyuşturucunun yerlere saçıldığı gözlendi. Bol miktarda uyuşturucu maddenin ele geçirildiği Bursa Mahallesi'nde 4 kişi gözaltına alındı. Zanlıların tutuklandıkları öğrenildi.

-KANADA YOLCUSU, TABLO VE KASKLARDAN Afyon SAKIZI ÇIKTI-

İstihbarat çalışmalarından yola çıkan narkotik polisinin bu sefer ki durağı kargo şirketi oldu. İran'dan getirilen ve Kanada'ya gittiği belirlenen kargoları takibe alan polis, alıcıları belirlenen kargolara baskın yaptı. Aynı isimli alıcıya gittikleri belirlinin kargoları inceleyen polis, 18 kaskın içinde toplam 9 kilogram eroin buldu. Aynı operasyonda ele geçen ve üzerinde kartal motifi bulunan ve BJK yazılı tabloyu inceleyen ekipler ise, ustalıkla gizlenmiş Afyon sakızını bulmayı başardı. 1 kilo 900 gram Afyon sakızının poşetler içinde tablonun arka kısmına yerleştirildiği belirlendi.

-MİDEDE UYUŞTURUCU SEVKİYATI POLİSE TAKILDI-

Özellikle Afrika ülkelerinden uyuşturucu getirilmesi konularında havalimanı güvenlik personelinin eğitilmesinin ardından daha etkili sonuç alan polis, bu kez de Nijerya ve Kenya uyruklu iki zanlıyı yakaladı. Şüphe üzerine şahısların üst aramalarını yapan ekipler, uyuşturucuya rastlayamadı. Ancak midede uyuşturucu taşıma konusunda bazı bilgileri de değerlendiren ekipler, zanlıların çekilen mide röntgenleri sayesinde uyuşturucuya ulaşmayı başardı. Fitil kokain olarak bilinen uyuşturucuyu midelerinde taşıyarak Türkiye'ye sokmaya çalışan zanlılar gözaltına alındı. Zanlılardan birinin midesinden 1.5 kilogram, diğerinden ise 840 gram kokain çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious