İstanbul Papa'nın ziyaretine hazır

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

İstanbul Emniyeti, Papa 16. Benedict'in ziyreti için hazırlıklarını tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Papa 16. Benedict'in yarın geleceği İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ndeki alınan güvenlik tedbirlerini yerinde inceleyen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, ayrıca Papa'nın ziyaret edeceği Türkiye Ermeni Patrikliği, Ayayasofya ve Sultanahmet Camii'sinde alınan güvenlik önlemlerini denetledi.

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcıları ve İlçe Emniyet Müdürleri ile birlikte son hazırlıkları gözden geçiren Cerrah, Papa'nın kullanacağı güzergahın henüz belli olmadığını söyledi. Kullanılması muhtemel güzergahlar belirlediklerini kaydeden Cerrah, şehir dışından gelen 750 polisle birlikte her yerde güvenlik önlemi alındığını kaydetti. Son prova ile birlikte acil bir durumda helikopteri nasıl kullacakalarını da test ettiklerini ifade eden Cerrah "Ara sokaklara da sivil görevliler yerleştirdik. Mesailer 12-12 şeklinde ayarlandı. Yasal çerçevenin dışına çıkacak protestolara müdahale etmek için gerekli tedbirler alındı." dedi.

Papa'nın ziyaret programında görünen Kumkapı'daki Türkiye Ermeni Patrikliği ve Meryem Ana Kilisesi'nde alınan güvenlik tedbirlerini yerinde inceleyen Cerrah, daha sonra Ayasofya ve Sultanahmet Camii'ne geçti. Burada da hazırlıkları yeniden gözden geçiren Cerrah, görevli memurlarla konuşarak "Misafirimizi en iyi şekilde uğurlayacağız size güveniyorum" dedi.

Cerrahın muhtemel güzergahları araçla denetlemesi sırasında bir polis helkopteri de havadan güvenlik önlemi aldı. Aynı helikopterin yarında Papa'nın konvoyunun geçişine eşlik etmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious