İstanbul polisinden 'Bataklık' operasyonu

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Diyarbakır ve Elazığ'dan getirdikleri çocukları kapkaç ve yankesicilik gibi suçlarda kullanan şebeke üyelerine yönelik bir günde 40 ayrı noktaya eş zamanlı "Bataklık" isimli operasyon yapan İstanbul polisi, 228 şüpheliyi gözaltına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu suç örgütü üyelerini de cezaevine göndereceğiz." diye konuştu.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'nde basın açıklaması yapan Celalettin Cerrah, 40 ayrı noktaya eş zamanlı olarak gerçekleştirdikleri operasyonda 228 şüpheli şahsı gözaltına aldıklarını söyledi. Özellikle Diyarbakır ve Elazığ'dan kaçırdıkları çocuklara İstanbul'da suç işleten şebeke üyelerine yönelik yapılan operasyonlarda, çete elebaşını yakalandığını ifade etti. Cerrah, "İlimizde 'silahlı suç örgütü kurarak adam öldürme, küçük yaştaki çocukları zorla ve kandırarak kaçırmak ve alıkoymak, küçük yaştaki çocukları kapkaç, yankesicilik ve hırsızlık olaylarında kullanmak, silahla yaralama, mesken kurşunlama, işkence, sahtecilik ve kaçakçılık' olaylarıyla ilgili toplam 228 kişi gözaltına alınmıştır. Diyarbakır ve Elazığ'dan çocuk kaçıran örgüt, bu çocukları suç işlemekte kullanmaktadır. Ele geçirdiğimiz çete lideri lüks bir Mercedes otomobile binerken, yardımcısı da aynı kalitede başka bir araç kullanıyor. Göreve geldiğimizden itibaren birçok mafya üyesini cezaevine gönderdik. Bu suç örgütü üyelerini de cezaevine göndereceğiz. Çocuklardan kazandıkları paraların bir kısmını kendilerine, bir kısmını ise çeşitli yerlere gönderiyorlar." diye konuştu.

30 Nisan 2006 tarihinde 40 noktada eş zamanlı olarak gerçekleştirdikleri operasyonlarda yakalanan zanlılardan 20'sinin yaşları küçük olması nedeniyle Çocuk Şube Müdürlüğü'ne gönderildiğini kaydeden Cerrah, "Yaşı küçük 29 çocuk, ailelerine teslim edilmek üçere Çocuk Şube Müdürlüğü'ne gönderilmiştir. 10 kişi, çeşitli sulardan arandığı için yine ilgili birimlere gönderildi. 120 şüpheli ise, örgütle ilgileri olmadığı anlaşılarak gerekli tetkiklerden sonra serbest bırakılmıştır. 20 kişi de ifadeleri alındıktan sora serbest bırakıldı. 29 zanlı ise, yargılanmak üzere adli makamlara sevk edildi." dedi.

Basın açıklamasından sonra ele geçirilen malzemeleri inceleyen Celalettin Cerrah, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Halı saha operasyonuyla ilgili son gelişmeler hakkında basına bilgi veren Cerrah, "Diyarbakır ve Elazığ'dan getirilen çocuklar burada suç işlemekte kullanılıyor. İstanbul'da, suç örgütleri aile şirketi kurmuş. Biz bunları 6 aydır takip ediyorduk. Planlı ve programlı bir operasyon gerçekleştirildi. Yakaladığımız çete lideri lüks bir Mercedes otomobile binerken, yardımcısı da aynı kalitede başka bir araç kullanıyor. Göreve geldiğimizden itibaren birçok mafya üyesini cezaevine gönderdik. Bu suç örgütü üyelerini de cezaevine göndereceğiz. Çocuklardan kazandıkları paraların bir kısmını kendilerine, bir kısmını ise çeşitli yerlere gönderiyorlar." ifadelerini kullandı.

Bu arada polis, 3 gün önce soyulan bir kuyumcunun kayıp paralarını ve mücevherlerini de ele geçirdi. Zanlıları Asayiş Şube Müdürlüğü'ne gelerek teşhis eden kuyumcu muhasebecisi Mustafa Aygören, "Eski elemanlarımızdan biri sabah saat 8:00 sıralarında iş yerine geldi. 10 dakika sonra ise eli silahlı iki kişi dükkana geldi. Zorla paraları ve altınları aldılar. Eski elemanımız bana yardım etmedi. Polis kısa sürede zanlıları yakaladı. Ben de buraya teşhis etmeye geldim." diye konuştu.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan zanlılar, adliyeye sevk edildi.

Öte yandan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 21 Nisan - 3 Mayıs 2006 tarihleri arasında asayişe yönelik çalışma gerçekleştirdiğini söyleyen Cerrah, "Asayişe yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda bin 146 adet şahsa karşı suç, 543 adet de mala karşı işlenen suç olmak üzere toplam bin 689 adet suç aydınlatılmıştır. Zanlıların üstlerinde ve evlerinde yapılan aramalarında ise, 9 adet ruhsatsız tabanca, bu silahlara ait 12 adet şarjör ve 160 adet mermi, 17 adet toplatma kararı bulunan bölücü örgüt PKK propagandası yapan dergi, 5 adet demir şiş, 3 adet bıçak, 1 adet satır, 1 adet kılıç, bin 650 gram esrar, 10 adet sahte nüfus cüzdanı ve sürücü belgesi, 1 adet sahte 50 ABD doları, 5 adet suçta kullanılan otomobil, 1 adet ses kayıt cihazı ve 1 adet dijital fotoğraf makinesi ele geçirilmiştir. Gasp, kapkaç, hırsızlık, dolandırıcılık, cinayet, tehdit, fuhuş ve rüşvet olaylarıyla ilgili toplam 6 bin 288 şahıs yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious