İstanbul polisine izin yok

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Papa'nın 29 Kasım akşamından 1 Aralık Cuma günü dönüşüne kadar İstanbul'da geçireceği günler boyunca İstanbul polisinde izinler kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vali Güler, Vatan Caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü kompleksi Brifing Salonu'nda İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'la birlikte, Papa 16. Benediktus'un ziyaretine ilişkin alınan güvenlik tedbirlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Papa'nın Türkiye'yi ziyaret programının 29 Kasım akşamından 1 Aralık Cuma günü dönüşüne kadar olan kısmının İstanbul'da icra edileceğini anımsatan Güler, şunları kaydetti:

"İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve diğer ilgili bütün kurum ve kuruluşlar bu geziyle ilgili her türlü hazırlıklarını tamamlamıştır. İstanbul polisinde bütün izinler kaldırılmıştır. '12-12' mesai düzenine geçilmiştir ve Papa 16 Benediktus'un İstanbul ziyaret programı en üst seviyede hassasiyet arz eden bir tedbir planlaması olarak değerlendirilmiştir."

Vali Güler, Papa'nın İstanbul'u ziyareti sırasında bulunacağı Vatikan Temsilciliği, Fener Rum Patrikhanesi, Kumkapı'daki Ermeni Patrikhanesi, Ayasofya Müzesi ve daha sonra ziyaret edilecek Sultanahmet Camii çevrelerinde gerekli önlemlerin alınacağını ifade ederek, "Ziyaretlerin geliş-gidiş yol güzergahlarında gerektiğinde kapamalar yapılabilecektir bazı yollarda. Bu nedenle İstanbullular'ın bu konudaki alınan tedbirlere riayet etmelerini ve bu konuda anlayış göstermelerini özellikle belirtiyorum" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin hem Müslüman, hem de laik ve demokratik Cumhuriyet kimliğiyle dinler ve uygarlıklar arasında barış ve diyaloğa olumlu katkılar yapacak potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Müslümanlık dini, barış ve hoşgörü dinidir. Konukseverlik de bizim en önemli geleneklerimiz arasındadır. Bu nedenle Papa 16. Benediktus ülkemizi ve İstanbul'u ziyaretleri sırasında Türk konukseverliğine uygun tarzda karşılanacak ve ağırlanacaktır."

Vali Güler, bir gazetecinin, üzerinde Fener Rum Patriği Bartholomeos ile Papa 16. Benediktus'un fotoğrafları ile "Papal voyage ecumenical patriarchate" yazısı bulunan akreditasyon kartları dağıtıldığını ifade etmesi üzerine şöyle dedi:

"Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü bu konuyla ilgili gerekli yetkiye haizdir. Onların verdiği kartlar dağıtılacaktır. Bu konuda öğlen saatlerinde bilgi alınmıştır. Gerekli müdahale ve uyarıda bulunulmuştur. Bu kartların dağıtımından vazgeçirtilmiştir. Bu kartlar kesinlikle geçerli değildir. Geçerli olmadığı da kendilerine bildirilmiştir. Bu konudaki yetki tamamen Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğüne aittir ve bu kartlar geçerli olacaktır. Kendilerine bu konuda bildirimde bulunulmuştur."

Vali Güler, muhtemel gösterilerle ilgili alınan tedbirlere ilişkin soruyu da "Elbetteki kanuni çerçevede yapılacak olanlara herhangi bir müdahale zaten söz konusu olamaz. Kanuni çerçevede olanların da zaten bir olumsuzluk içermediği açıktır. Ama bu ziyaretle ilgili herhangi bir olumsuz davranışa, özellikle altını çizerek belirtiyorum, kesinlikle müsaade edilmeyecektir" diye yanıtladı.

Güler, soru üzerine bir İtalyan gazetesinin "Papa'ya suikast hazırlığında olan bir grubun İstanbul'da yakalandığı" yönündeki haberinin doğru bilgi olmadığını söyledi. Vali Güler, "Sözü edilen olay 2 Kasım tarihinde İtalyan Başkonsolosluğu önünde havaya ateş açılmasıyla ilgili olayı tarif etmektedir. Bu olayla ilgili olarak da 4-5 kişi yakalanmıştır. 2'si şu anda tutukludur" dedi.

Güler bir soru üzerine güvenlik önlemleri çerçevesinde diğer illerden 750 polis takviye alındığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious