İstanbul rekor kırdı

İstanbul rekor kırdı .11031
  • Giriş : 07.09.2007 / 11:37:00

İstanbul’a gelen turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 21.4 oranında artış gösterdi. Bu yıl sonuna kadar 6.5 milyon turistin gelmesi beklenen kent, Antalya’yı bile solladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk turizminin parlayan yıldızı İstanbul’un yükselişi sürüyor. Son yıllarda birçok uluslararası kongre, toplantı ve organizasyona ev sahipliği yapan kent, turizmde istikrarlı bir büyüme yakaladı. 2003 yılından itibaren başlayan büyüme trendi bu yıl da devam etti. İstanbul’a ağustos ayında gelen turist sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 oranında artış gösterdi. Ağustos ayında İstanbul’a 702 bin turist geldi.

KÜRESEL TURİZM ŞEHRİ

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, ağustos ayı rakamlarının İstanbul turizmi açısından istikrarın devam ettiğini gösterdiğini söyledi. Bilgili ‘Diğer taraftan ilk 8 ayda ortalama artışın yüzde 21.4 olması ve toplam turist sayısının 4 milyon 288 bin kişiye yükselmesi, yıl sonu hedefimiz olan 6.5 milyona rahatlıkla ulaşabileceğimizi gösteriyor. İstanbul, kültür ve turizm sektörü açısından geleceğe çok sağlıklı bir şekilde hazırlanıyor. Küresel bir turizm şehri haline gelmeye çalışıyor’ dedi. Bu arada İstanbul’a en fazla turist gönderen ilk üç ülke Almanya, Rusya, Amerika oldu.

İngiltere'de yayımlanan haftalık siyaset ve ekonomi dergisi The Economist’in hazırladığı dünya kentlerindeki ‘yaşam kalitesi’ endeksinde İstanbul 104. sırada yer aldı. İstanbul, geçen yılki 102. sıradaki yerinden iki sıra gerileyerek 104. sıraya düşmüş oldu. Dünya kentlerinin değerlendirilmesinde Economist araştırmacıları beş ana kriter göz önünde tuttu. Bu kriterlerin istikrar, sağlık hizmetleri, eğitim hizmetleri, kültür ve çevre ile altyapı olduğu bildirildi. Sıralamada dünyanın en ‘yaşanılası’ kenti Kanada’daki Vancouver oldu. Vancouver’ı Avustralya’nın Melbourne ve Viyana izledi. 4. sırada Avustralya’nın Perth kenti ve 5. sırada da Kanada’nın Toronto kenti yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious