'İstanbul şehir kartları' geliyor

'İstanbul şehir kartları' geliyor .11031
  • Giriş : 03.08.2007 / 19:13:00

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2008 yılı Türkiye tanıtımında destinasyon ve turizm türleri ağırlıklı "Özel Kampanyalar" yaparak yeni bir tanıtım atağına geçmeyi hedefliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tanıtma Genel Müdürü Özgür Özaslan, yaptığı açıklamada, 2008 reklam ve tanıtım faaliyetlerinin çalışmalarına başladıklarını, gelecek yıl İstanbul ve Antalya gibi destinasyonlar ile turizm türleri için "özel tanıtım kampanyaları" hazırlayacaklarını söyledi.

Türkiye'nin deniz-kum-güneş turizmi zenginliği yanı sıra 13 büyükuygarlık ile 3 büyük dinin eserleriyle kültür ve inanç turizmi, doğalyapısı ve coğrafyasıyla alternatif turizm türlerinde vazgeçilmez ülkelerden biri olduğunu anlatan Özaslan, 2008 tanıtım kampanyasında buunsurlara ağırlık vereceklerini kaydetti.

Özaslan, 2008 tanıtımında özellikle İstanbul, Kapadokya, Antalya,Pamukkale, Efes, Nemrut, Karadeniz Bölgesi, Ege kıyıları ile Doğu veGüneydoğu Anadolu destinasyonları ile golf, yatçılık, kongre ve şehirturizmi gibi niş turizm ürünlerinin ele alınacağını bildirdi.

FARKLI SUNUMLARLA İSTANBUL

Özgür Özaslan, 2008 yılı reklam atağı için hazırladıkları projelerhakkında da bilgi verdi.

Buna göre, İstanbul, gelecek yıl genel Türkiye görselleri yanında özelreklam kampanyası ile tanıtılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesiyleişbirliği yapılacak kampanyada, "en az 5-6 farklı İstanbul"anlatılacak. Yeme-içme, alışveriş ile tarih ve kültür turizminden sanatve eğlence mekanlarına kadar İstanbul'un her yönü sunulacak. Reklamfilminde işlenen "İki Kıtanın Buluştuğu Şehir: İstanbul" temasıgörsellerle vurgulanacak.

Kampanyada, Avrupa'daki bazı başkentlerde yapıldığı gibi, "kısatatil", "yürüyüş", "bisiklet güzergâhı" ve "yeme-içme" gibirehber niteliğinde İstanbul şehir kartları hazırlanacak.

Ayrıca, "2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti İstanbul" için ayrı tanıtımyapılacak ve "İstanbul Avrupa Kültür Başkenti" logosu İstanbul afiş vetanıtım filmlerinde kullanılacak.

İNANÇ VE GENÇLİK TURİZMİNE AĞIRLIK

İnanç turizminin de 2008 reklam kampanyalarında ayrı yeri olacak. İnançturizmi tanıtım kampanyasında 3 büyük din ve Anadolu'daki 13 uygarlıkanlatılacak.

Avrupa gençliğini çekmek için özellikle İngiltere, Almanya, Rusya,Avusturya, Hollanda, İsrail, Fransa, Belçika, İtalya, İspanya vePolonya'da özel reklam kampanyaları hazırlanacak. Gençlerin indirimliyararlanabileceği otel ve hava yolu şirketleriyle ilgili Türk HavaYolları, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve Türkiye OtelcilerFederasyonu gibi kuruluşlarla görüşmeler yapılacak. Gençlere tatilkolaylığı yaratılmaya çalışılacak.

2008 yılı tanıtımlarıyla Avrupalıların Paskalya, Noel, yılbaşı gibi kısatatillerde de Türkiye'yi tercih etmeleri sağlanmaya çalışılacak.

Reklamlarda Türkiye'nin kısa tatiller için gözde bir ülke olabileceğivurgulanacak.

"TÜRKİYE TATİLİ" ÖDÜLÜ

Bu yıl içinde 2008 tanıtımı için 5 ayrı destinasyon filmi çekilecek.

Filmler, Doğu-Güneydoğu Anadolu, Kapadokya, Bodrum-Marmaris-Fethiye,Antalya ve termal-sağlık hakkında olacak.

Televizyonlardaki yarışma programlarında da "Türkiye tatili" ödülü verilmesi için girişimlerde bulunulacak.

2008 reklam görsellerine Türkiye'nin konumunu belirten haritalar dayerleştirilecek, reklamdaki insan unsuru arttırılacak, termal ve Spagörsellerine ağırlık verilecek. Türkiye'deki Dünya Miras Listesi'nde yeralan kültürel varlıkları da görsellerde yer alacak.

TÜRKİYE KISA SÜRELİ TATİLLERİN DE ÜLKESİ

Bunun yanında, önemli uluslararası organizasyon, sportif faaliyet vefuarların yapıldığı yerlerde özel reklam kampanyaları yapılacak.

İngiltere, İtalya ve İspanya Futbol liglerinde saha içinde reklam verilecek. Eko turizm için ayrı tanıtım yapılacak.

Türkiye'deki uluslararası etkinlik ve festivallerinin yurt dışınatanıtması için de çalışmalar yürütülecek. "Türkiye Tanıtım Grubu"oluşturarak yurt dışındaki festival ve etkinliklere Türk sanatçılarınkatılması sağlanmaya çalışılacak.

Türk mutfağı, sergi, özel etkinlik, Türk Günü gibi etkinlikler arttırılacak. Tur operatörlerinin yıllık genel kurulları gibitoplantıların Türkiye'de yapmaları için girişimde bulunulacak.

Özgür Özaslan, 2008 tanıtımları için yeni tüketici tercih veeğilimlerini dikkate alacaklarını, öncelikle yeni pazarlar olmak üzere tüm pazarlarda talep ve eğilimleri belirlemek için pazar araştırmaları yapacaklarını bildirdi.

Kampanya öncesinde de sloganlarla ilgili etkinlik araştırması yaptıracaklarını belirten Özaslan, internet reklamları ile metro, sinema, havaalanı yolu, spor salonları ile uluslararası kuruluşların çevresinde billboard reklamlarına ağırlık vereceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious