İstanbul Şehir Tiyatrolarında bu hafta

İstanbul Şehir Tiyatrolarında bu hafta.10183
  • Giriş : 07.01.2009 / 10:02:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sahnelerinde, yeni yılın ikinci haftasında, Vişne Bahçesi, Maskeliler, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye, Deri Ceket, Lüküs Hayat, Yedi Tepeli Aşk’i izleyebilirsiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda, yeni haftanın müzikli oyunu Lüküs Hayat izleyicilerini bekliyor. Türkiye'de yaşanan Batılılaşma sürecinin tam ortasında kalan insanların, gülünç ama düşündürücü öyküsünü konu alan Lüküs Hayat, 7-11 Ocak tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Ümraniye Sahnesi'nde... Lüküs Hayat'ı Ekrem Reşit Rey yazdı, Haldun Dormen yönetti. Zihni Göktay'ın başrolde yer aldığı oyunun müzikleri ise, ünlü besteci Cemal Reşit Rey imzası taşıyor.
Ali Taygun'un yönettiği Vişne Bahçesi, bu hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kâğıthane Sadabad Sahnesi'nde… Anton Çehov'un bu ünlü klasik oyunu, Rusya'da var olan toprak aristokrasisinin çözülüş sürecinde meydana gelen toplumsal değişimi anlatıyor. Vişne Bahçesi'nde Jülide Kural, Salih Sarıkaya, Metin Çoban, Yıldıray Şahiner, Tolga Yeter'in yanı sıra yönetmen Ali Taygun da rol alıyor.

Savaş ve Kadın, Yugoslavya iç savaşının ortasında, adeta savaşın cephesi haline getirilmiş kadın kimliğini sorguluyor. Aslı İçözü, Aslı Öngören, Muzaffer Berişa'nın rol aldığı Savaş ve Kadın aynı zamanda, geçtiğimiz Kasım ayında gerçekleşen Üsküp Tiyatro Festivali'nin açılış oyunu olma özelliğini de taşıyor. Savaş ve Kadın'ı Matèi Visniec yazdı, Orhan Alkaya yönetti. Oyun,7-11Ocak tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde, 28 Ocak -1 Şubat tarihleri arasında ise İ.B.B. Şehir Tiyatroları Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde izlenebilir.
Filistinli üç erkek kardeşin, savaşın ortasında birbirleriyle yaşadıkları hesaplaşmaları konu alan Maskeliler, 7-11 Ocak tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi'nde izleyicilerini bekliyor. İsrailli yazar Ilan Hatsor'un yazdığı Maskeliler'i Taner Barlas yönetti. Oyunda Serdar Orçin, Levent Üzümcü, Mehmet Gürhan rol alıyor.
Savaş Dinçel'in, Sait Faik'in İstanbul atmosferiyle hayat bulan dünyasını, yazarın öykü ve anılarından yola çıkarak anlattığı Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye, 7-11 Ocak tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde izleyicisiyle buluşacak… Ergün Işıldar yönettiği Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye'de Naşit Özcan rol alıyor.

Çağdaş Bulgar Tiyatrosu'nun önemli oyun yazarı Stanislav Stratiev'in yazdığı Deri Ceket, 7-11 Ocak tarihleri arasında İ.B.B. Şehir Tiyatroları Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde… Bürokratik işleyişi, idealist bir öğretim görevlisinin gözünden, toplumda yaşanan toplumsal-bireysel yozlaşmaları ortaya koyarak anlatan Deri Ceket'i Arif Akkaya yönetti. Oyunda Hikmet Körmükçü, Yiğit Sertdemir, Can Ertuğrul, Yeliz Gerçek rol alıyor.
Bu haftasonu ayrıca, Seden Edgü'nün yazdığı, Can Doğan'ın yönettiği Bir Deniz Masalı, Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde;
Reha Bilgen'in yazdığı, Ragıp Yavuz'un yönettiği Sokak Kedileri, Kâğıthane Sadabad Sahnesi'nde;
Turgut Denizer'in yazıp yönettiği Benim Arkadaşım Yok, Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde;
Maria Clara Machado'nun yazdığı, Ece Okay'ın yönettiği Küçük Hayalet, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde;
Hans Christian Andersen'in aynı adlı masalından, Şevket Avşar tarafından uyarlanarak yönetilen Kibritçi Kız, Ümraniye Sahnesi'nde küçük tiyatroseverleri bekliyor.
İyi seyirler…

Vişne Bahçesi
7-8-9-10-11 Ocak 2009 Kâğıthane Sadabad Sahnesi

Lüküs Hayat
7-8-9-10-11 Ocak 2009 Ümraniye Sahnesi

Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye
7-8-9-10-11 Ocak 2009 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi

Savaş ve Kadın
7-8-9-10-11 Ocak 2009 Fatih Reşat Nuri Sahnesi

Deri Ceket
7-8-9-10-11 Ocak 2009 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi

Maskeliler
7-8-9-10-11 Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi

Oyunlar Hakkında…

MASKELİLER

Yazan : Ilan Hatsor
Yöneten: Taner Barlas

Yıl 1990, Yer Filistin…İsrail tarafından işgal edilmiş Samarya'da bir köy… Özelinde İsrail-Filistin Savaşı'ndan hareketle, savaşların yarattığı kuşku, nefret ve şiddet toplumunda, bireylerin acıları, yok olan sevgileri, dostlukları… Hayatta kalabilmek için yapılan uzlaşmalar…Bu uzlaşmalar nerede son buluyor? İşbirlikçilik nerede başlıyor?
Maskeliler, üç erkek kardeşin birbiriyle hesaplaştıkları savaş ortamında bir kardeşlik öyküsünü anlatıyor.

VİŞNE BAHÇESİ

Yazan: Anton Çehov
Yöneten: Ali Taygun

Çağdaş tiyatro yazınının kurucularından olan Anton Çehov, “gideni ve gelmekte olanı” fark ederek, ölümünden kısa bir süre önce bir kimyager objektifliğinde yazdığı Vişne Bahçesi'nde, bütün bunların basit ve önemsiz bir hikâye görünümünde, sıradan insanların hayatlarına yansımasını anlatıyor.

LÜKÜS HAYAT

Şarkılı Çalgılı Oyun

Yazan: Ekrem Reşit Re
Yöneten: Haldun Dormen
Müzik: Cemal Reşit Rey

Lüküs Hayat, Türk toplumunun Batı ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan gülünçlükleri sahneye taşırken, bu durumun değişmezlerini 25 yıldır sahnede diri tutuyor. Küçük hırsızlıklarla geçinen Rıza ile Fıstık, bir zengin evine girince kendilerini kıyafet balosunda bulurlar. İkilinin içine düştüğü bu yeni ortam, batılılaşma özentisinin ortasına düşmüş halktan insanların durumudur…
SAVAŞ VE KADIN

Yazan : Matei Visniec
Yöneten : Orhan Alkaya
“Savaş ve Kadın”, yüzyılın son çeyreğinde, yakın coğrafyamızda kışkırtılan etnik savaşların belki en trajik olanını, Yugoslavya iç savaşını eksen alarak, istisnasız bütün savaşçıların saldırısına uğrayan kadın kimliğini ve savaş alanı olarak kullanılan kadın cinselliğini savunuyor.
Kendi dışlarında oluşmuş bir şiddete, farklı dozlarda maruz kalmış iki kadın, Bosnalı bir savaş mağduru ile savaş kışkırtıcısı zengin Kuzey'in karşı vicdanını temsil eden Amerikalı doktor, lirizmle akıldışı şiddet arasında salınan bir uzamda, cehennemden çıkış yollarını arıyor.

MERAKLISI İÇİN ÖYLE BİR HİKÂYE

Uyarlayan : Sönmez Atasoy
Yöneten: Ergün Işıldar

Savaş Dinçel, Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Sait Faik'in öykülerinden, anılarından ve yazılarından yola çıkarak, onun şahitliğinde dolu dolu bir İstanbul turu yaptırıyor izleyenlere.
“Meraklısı İçin Öyle Bir Hikâye” izleyenleri, önce Burgazada, ardından Karaköy, Tünel, Beyoğlu, Hristaki Pasajı ve Taksim Parkı'na götürüyor. Yaşama sevinci ile…

DERİ CEKET

Yazan: Stanislav Stratiev
Yöneten: Arif Akkaya

Türkiye'de, “Roma Hamamı” ve “Otobüs” adlı oyunlarıyla bilinen Bulgar tiyatrosunun çağdaş yazarı Stanislav Stratiev'in yazdığı oyun, İstanbul Şehir Tiyatroları'nda Özdemir İnce çevirisi ile sahneleniyor.
Arif Akkaya tarafından yönetilen oyunda, bir yandan bürokratik işleyişin labirentinde kaybolan idealist bir öğretim görevlisinin trajikomik durumu anlatılırken, diğer yandan da var olan bürokratik yapı içindeki toplumsal ve bireysel yozlaşma hicvediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*