İstanbul sokakları şiirle dolup taşacak

İstanbul sokakları şiirle dolup taşacak.17379
  • Giriş : 22.04.2009 / 09:05:00

Uluslararası İstanbul Beyoğlu Şiir Festivali Şiiristanbul'un dördüncüsü dün başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası İstanbul Beyoğlu Şiir Festivali Şiiristanbul'un dördüncüsü dün başladı. 33 ülkeden 45 şairin konuk olduğu etkinliği Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü Derneği ile Beyoğlu Belediyesi organize ediyor.

Festival, Uluslararası Yazarlar Birliği PEN Türkiye Merkezi ve Edebiyatçılar Derneği tarafından da destekleniyor. Öte yandan, şiir, evrensel diliyle bölgesel mevcut siyasi tansiyonu da bertaraf etmiş görünüyor.

Bu kapsamda festivale davet edilen dört Azeri şairden biri olan İtimat Başgeçit'in etkinliğe katılımı kesinleşirken, Ermenistan'dan ise eski Kültür Bakanı, şair Hagop Movses'in festivale yarın katılabileceği öğrenildi. Dünkü ilk gününde Kabataş Vapur İskelesi'nden kalkan Şiir Hatları Vapuru ile gündeme gelen festivalde bugün saat 14.00'de Kasımpaşa Kızılay Meydanı'nda 19 ülkenin şairleri bir araya gelip şiir okuması yapacak.

Etkinlik Sema'nın konseriyle de renklenecek. Festivalde bugün ayrıca 16.30'da Tiyatro Kafe'de de bir modern dans ve şiir gösterisi var. Etkinliğe Lyrikİstanbul ve Sema Moritz katılıyor. Bu akşam 18.30'da, Kırım Kilisesi'nde ise uluslararası kadın şairler bir araya gelecek. Festival programının yarın öne çıkan başlıkları ise Günümüz Arap Şiiri, Fazıl Hüsnü Dağlarca'ya Saygı Paneli ve Destan Şairi Olarak Nâzım Hikmet gibi konulardan oluşuyor. Bilgi: www.siirfestivali.org

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*