İstanbul trafiği çileden çıkarıyor

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Her gün 600 yeni aracın trafiğe çıktığı İstanbul'da trafik sıkışıklığının yaz aylarında bile azalmaması direksiyon başındakileri çileden çıkarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin çeşitli yerlerinde 2 bin noktada çalışma yaptığını açıklarken, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü, onarım çalışmalarını sadece gece saatlerinde sürdürdüklerini belirtiyor. Yetkililere göre, yollardaki araç sayısı hızla arttığı için yaz aylarında bile trafiğin rahatlaması hayal.

Karayolları: Suç bizim değil

Yetkililere göre, trafik sıkışıklığının nedeni İstanbul'da yolların tükenmesi. Her gün 600 yeni aracın çıktığı İstanbul yolları, artık trafiğe yaz aylarında bile yetmiyor.

Karayolları 17. Bölge Müdürü Yakup Dost, bakım onarım çalışmalarını, trafiği etkilememek için 24.00-06.00 saatleri arasında yaptıklarını, trafik sıkışıklığının yol bakım çalışmalarından kaynaklanmadığını söyledi.

TIR'lar engellenemiyor

İstanbul Trafik Bölge Müdürlüğü yetkililerine göre ise Fatih Sultan Mehmet köprüsü'nün iki yönlü olarak günlük araç kapasitesinin 140 bin olmasına rağmen geçen araç sayısı 400 bin.

OGS kullanımının istenen ölçüde yaygınlaşmamasından da şikâyet eden yetkililere göre, KGS geçişi yapılan turnikeler boş dururken, nakit ödeme yapılan turnikelerde uzun kuyrukların oluşması, akşam saatlerinde kilometrelerce uzayan araç konvoylarına neden oluyor.

Kamyon ve TIR'ların çevre yoluna girmesinin yasak olduğu saatlerde yol kenarlarına park etmesinin engellenememesi de çileyi artırıyor.

İTÜ Ulaştırma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nadir Yayla, "Trafiğe her gün 600 yeni araç katıldığı için yol kapasitesi çoktan aşıldı. Karamsarım, yapılacak bir şey yok. Üçüncü köprü şart" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious