İstanbul trafiği hasta ediyor

İstanbul trafiği hasta ediyor.11135
  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

İstanbul'da 57 noktada süren yol, kavşak ve karayolu tüneli çalışmaları vatandaşları çıldırma noktasına getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İnsanların evlerine savaştan çıkmış gibi gittiğini, kent trafiğinin ruh hastası yaptığını belirten uzmanlar, her gün trafikte çıkan kavgalarda 2-3 kişinin yaşamını yitirdiğine, yaklaşık bin kişinin yaralandığına dikkat çekiyor. Dünyada trafiğin İstanbul'daki gibi saatlerce tıkanık, araçların yollarda kaldığı bir şehir bulunmadığını belirten uzmanlar, trafiğin yarattığı sosyal erozyon için trafik polisinin yanı sıra ahlak polisi de öneriyor.

BENZİN TÜKEMİTİ İKİ MİSLİ

Tüketici temsilcileri kent trafiğinden dolayı ekonomik kayıpların yaşandığını belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne zararlarından dolayı taminat davası açtı. Ama bu da işe yaramadı. Topkapı-Mecidiyeköy arası açık trafikte 50 YTL'lik benzin yakılırken, yoğun bir trafikte bu rakam 90 YTL'ye kadar çıkıyor.
Maslak'ta hatalı çalışma Seyrantepe'de süren köprülü kavşak ve altgeçit inşaatında müteahhidin yanlış bir çalışma yaptığını da kaydeden Mustafaoğlu, "Müteahhit, yan yolları ulaşıma açmadan çalışma başlatmış. Bunu fark ederek müdahalede bulunduk. Şimdi yeni yol ve emniyet şeritlerini trafiğe açacağız. Buradaki sıkıntı da 15-20 gün içinde tamamen son bulacak. Trafik eskiden olduğu gibi akıcı hale getirilecek" diye konuştu.
Edirnekapı tünelinde yaşanan sıkıntının da kendilerinden değil, Karayolları müteahhidinden kaynaklandığını ifade eden Mustafaoğlu, "Müteahhit buradaki yıkımı gece yapıyor. Sözde haziranda bitecekti. Son gelen bilgilere göre 1.5 ay içinde çalışmalar tamamlanacak ve akış rahatlayacak" şeklinde konuştu.

'İstanbul'u ova sandılar'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, koydukları kurallara uygun çalışma yürütmedikleri için trafiği aksatan 9 inşaat firmasına ceza yazacaklarını kaydetti. "Düzgün çalışan müteahhitler olduğu gibi kurallara uymayanlar da var. Ovada, boş arazide gibi iş yapıyorlar" diyen Topbaş, şunları kaydetti:
"Bazıları ıstırap verici boyutta. Tespitler sonucunda 9 firmayı, ciddi para cezaları verilmek üzere encümene sevk ettik. Yarın olağanüstü toplanacak encümende bunun kararı verilecek. Kimseyi asla affetmeyeceğim. Artık yeter. 3 tane adamın eline makine vererek bu işler bitmez. 'Mutlaka 'canlarını yakın' dedim. Özellikle işini zamanında yapıp bitirmiyorsa 'ödeme yapmayın, paralarını vermeyin, beklesinler' dedim."
Topbaş, müteahhitlere ne kadar para cezası kesileceği yönündeki soruya da, "Cezayı encümen verecek, sanıyorum trilyon gibi rakamlara gelebilir" yanıtını verdi.

Topbaş'ın suçladığı müteahhitler

TEM-Seyrantepe, TEM-Tekstilkent, TEM-Baltalimanı, Edirnekapı-Tünel, Edirnekapı-Sultançiftliği, Bostancı-Altıntepe, Maltepe-Karacabey noktalarında çalışma yapan Ankara Beton Sanayii, Polat Yapı, Uransan, Mak-Yol, Yapı Proje Merkezi, Vizyon İnşaat, Özkartallar, Teryap ve DSK firmaları encümene sevk edilen firmalar arasında yer alıyor.

Prof. Gerçek: Çok kavşak, çok trafik

Uzmanlar, daha fazla kavşak ve yol yapımının, otomobil kullanımını özendirerek trafiği yeniden tıkadığını savunuyor. İTÜ Ulaştırma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Haluk Gerçek, "Bugüne kadar kentleri otomobile uydurmaya çalıştık. Oysa otomobili kente uydurmalıyız. Yapılması gereken daha az kavşak, daha fazla toplu taşıma" dedi. İstanbul'da her gün ortalama 640 motorlu aracın trafiğe kaydolduğunu belirten Gerçek, son 26 yılda nüfus 2.5 kat artarken, motorlu araç sayısının 8.2 kat arttığını söyledi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Avukat Bülent Deniz-Eskiden 3 adliyeye giderdim şimdi birine zor yetişiyorum

'TRAFİK çilesi sadece öfkeye yaratmıyor. Benzin kaybına, iş gücü kaybına da neden oluyor. Biz Tüketiciler Birliği olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne geçtiğimiz yıl trafiğin yarattığı ekonomik kayıplar nedeniyle tazminat davası açtık. Tüketici kayıplarının ölçülebilir olmaktan çıktığını belirterek, 1 YTL sembolik manevi tazminat talep ettik. Ben avukatım, eskiden 3 adliyede duruşmaya katılıyordum. Şimdi sadece bir adliyede duruşmaya katılabiliyorum. Çünkü diğer davalara yetişmem mümkün değil. Bu da ekonomik ve mesleki kaybıma yol açıyor. Bu çile artık geri dönülmez bir noktaya geldi. Tükecilerin zararı artık ölçülemiyor.'
Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli - İnsanlarda iş stresinden çok trafik stresi görülüyor

TRAFİK İstanbul'da yaşayanların kabusu oldu. Bu kentte yaşayanlarda iş stresinden çok trafik stresi görülüyor. İnsanlar işyerlerinde ne kadar stres yaşarlarsa yaşasınlar, trafikteki kadar yorulmuyor, huzursuz olmuyorlar. İstanbullu'nun birinci stres nedeni trafik. Trafik bakımından bu kentte yaşamak insanlara zehir oldu. İnsanlar işi düşünmüyor, trafiği düşünüyor artık. Son derece gergin, stres altında huzursuz insanlar ortaya çıkıyor. Trafik çilesiyle ilgili ruh sağlığınızı rahatlamazsınız ama yolda geçirilecek zamanı lütfen iyi değerlendirin. Çünkü en önemli zaman trafikte geçiyor ve bir daha geri dönmüyor.'

Sosyal Psikolog Erhan Yasar - Trafikteki kavgalardan her gün 3 kişi ölüyor

'TRAFİKTE neler oluyorsa, kişi ne yaşıyorsa ailesinden çalıştığı sektöre kadar her şeye bunu yansıtır. İstanbul'da trafikte siniri bozulan herkes birbirine sanki kızıymış, eşiymiş gibi öfkelenme hakkını kendinde görüyor. Ayrıca trafikte öfkelenen baba eve döndüğünde ya eşine ya çocuğuna çatıyor. Böylece boşanmalar artıyor. Bu öfkeyle, bu stresle insanlar mutluluğu bulamazlar. Kaos kuralsızlığı arttırıyor. İstanbul eski bir şehir. Trafik sorunun bu kadar zamandır ihmal edilmesi bu kadar sıkışık zamana sığdırılması stratejik bir hata. İnsanlar trafikte saatlerce bekleyince son derece saldırgan oluyorlar. İstanbul trafiğinde her gün çıkan kavgalarda 2-3 kişi ölüyor. Yaklaşık bin kişi de dövülüyor. Trafik alanı savaş alanı oluyor. İnsanlar savaştan çıkmış gibi evlerine dönüyorlar. Evlerine de bu öfkeyi getiriyorlar. Bu öfke salgısı bir başladı mı, durdurulamaz. Ve İstanbul trafiğinde bir gün, beş gün değil insanlar bu çileyi yıllarca çekiyor. Trafik, kanser vakalarını bile çoğaltıyor. İnsan kimyasını bozuyor. Taksi şoförlerinin çoğu ruh hastası. Bu onların kabahati değil.'

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Semih Kaçanoğlu-Dur-kalk psikoloji bozuyor

'TAKSİCİ gece ölüm korkusunu düşünürken, şimdi bir de trafik korkusu ile karşı karşıya kaldı. İstanbul'da 18 bin taksi var. 9 bin tanesi ring halinde dolaşıyor. Dur-kalk, dur-kalk trafik kabusu hepsini psikoloğa gitme mecburiyetinde bırakıyor. Arabayla sokağa çıkan herkes pişman. Bakırköy'den Bahçelievler'e giden bir yolcuyu götürüyoruz yol kapalı. Merter'i dolaşıyoruz, Bahçelievler'e geçiyoruz bu kez yolcu 'fazla para aldınız' diyor. Kavga çıkıyor. Taksiciler trafikte peş peşe kalp krizi geçiriyor. Taksimetre 5 dakikadan sonra her bir dakika için 200 YTL artıyor. Kapalı trafik yolcunun kesesine de zarar.'

Türkiye Trafik Kazaları Vakfı Başkanı Rıdvan Ege-Sadece trafik polisi değil yollara ahlak polisi de lazım

'45 yıl içinde ülkemizde araç sayısı 80 kere arttı İstanbul'da ise 85. Kaza sayısı 45 sene evvele göre ülkemizde 70 kere, İstanbul'da 75 kere arttı. Kaza yerindeki ölüm sayısı o zamana göre 3 kere arttı. Ülkemizde 22 bin trafik polisinin dörtte biri İstanbul'da. İstanbul'da şehir kültürü karşılıklı saygı bakımından yapmacıktır. İlköğretim okullarına trafik dersi koydurduk, trafik öğretmeni yok. Derslere müzik öğretmeni ile jimnastik öğretmeni giriyor. Dünyada trafiğin kilit olduğu saatlerce araçların yollarda kaldığı bir şehir yok. İstanbul'u çok kuvvetli trafik polisi ağı lazım ama bu da tek başına kurtarmaz. Bir de trafiğin yarattığı sosyal erozyan için ahlak polisi lazım.'


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious