İstanbul trafiği nasıl çözülür?

İstanbul trafiği nasıl çözülür?.11135
  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

İstanbul'un trafik sorununa ilişkin çözüm önerisinde bulunmak isteyenler, görüşlerini 15 Aralık 2006 tarihine kadar valilik, belediye ve emniyetin internet sitelerine elektronik posta yoluyla iletebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'un trafik sorununun çözümü ile ilgili görüş ve önerilerde bulunmak isteyen herkes görüş ve önerilerini 12-15 Aralık 2006 tarihleri arasında valiliğin www.istanbul.gov.tr, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın www.ibb.gov.tr, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün www.iem.gov.tr adresindeki internet sitelerine e-posta gönderebilecekler.

Emniyete gelen öneriler

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün internet sitesinde ''İstanbul'un trafik sorununun çözümü için görüş ve önerilerinizi bekliyoruz'' yazısı yer alıyor.

Siteyi ziyaret edenlerin önerilerini ekleyebilmeleri için ''öneri ekle'' bölümünün yer aldığı sitede, saat 16.00'ya kadar yazı gönderen 6 kişinin mesajları bulunuyor.

Mesajlardan birinde tramvay ve metro gibi raylı sistemlerin trafiği rahatlatacağı vurgulanırken, bir diğer mesajda belli bir yaştan sonraki araçların yola çıkmaması gerektiği savunuluyor.

Bir başka mesajda ise sabah ve akşam belli saatlerde, içinde bir kişi bulunan araçların trafiğe çıkmaması gerektiği ifade ediliyor.

Vatandaşların gönderdiği diğer mesajlardaki bazı öneriler ise şöyle:

* Trafik ışığına uymayarak yolları kilitleyen vatandaşlar, ciddi para cezaları almalıdır. Avrupa'da insanlar polisten değil cezadan korkuyorlar.

* Garajı olmayan yapılara müsaade edilmesin. deprem yıkmadan komple bir şehir planlaması yapılarak 2 şeritli sokaklar ve 4 şeritli caddeler 3-4 katı genişliğe çıkarılsın. Altyapı, günü kurtarmak için değil uzun vadeli çözümler ile ayağa kaldırılsın. Şehirdeki bütün kurumların (İSKİ, İGDAŞ vs) yapacakları kazılar, tek bir koordinasyon merkezi tarafından düzenlensin. Deniz taşımacılığı ve raylı sistem yaygınlaştırılsın.

* İstanbul'da her gün yeni araçlar trafiğe çıkmakta ve neredeyse herkeste bir araç bulunmakta. Çözüm isteniyorsa bundan sonraki 20 yıl düşünülerek çözüm önerileri üretilmelidir. Benim en önemli önerim, İstanbul'un atardamarı olan E-5 için alternatif bir sistem düşünülmeli. Alternatif olarak nasıl insanlar için yer altından yollar yapılıyorsa eğer 20-30 yıl sonrasını düşünüyorsak E-5'in altından araçlar için tünel yollar yapılmalı ve şehir içine girmeyen veya uzun mesafe alacak kişilerin bu alternatifi değerlendirmesi gerekir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious