İstanbul trafiğine yeni çözüm!

İstanbul trafiğine yeni çözüm!.21258
  • Giriş : 23.02.2009 / 11:19:00

Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu Genel Başkanı Remzi Kozal, köprü maliyetinin 5'te 1'ine, karayolunun 3'te 1'ine yapılan Havaray ve Asmaray'ın İstanbul trafiğinin tek çözümü olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu Genel Başkanı mimar Remzi Kozal, İstanbul trafiği için çöözümün karayolu ve metrobüsün üçte biri maliyetli Havaray ve Asmaray sistemi olduğunu söyledi.

Mimar Remzi Kozal, Japonya ve ABD başta olmak üzere bir çok ülkede uygulanan modelin, üçüncü köprü, Marmaray ve metrobüs yatırımlarının sürdüğü bir dönemde, İstanbul'un geleceği için kaçınılmaz olduğunu söyledi.

KÖPRÜLER İÇİN

Üçüncü köprünün nereden geçerse geçsin her halükarda çok katlı olması gerektiğini belirten Remzi Kozal, mevcut iki köprünün de gerek raylı sistem ve gerekse ilave karayolu ulaşımı için mevcutlarından bağımsız bir şekilde iki ya da üçer katlı duruma getirilmesinin şehir içi trafiğini oldukça rahatlatacağını söyledi.

Kozal, Havaray ve Asmaray sistemlerinin mevcut yol güzergahlarında yer alıp ve karayolu trafiğini her hangi bir şekilde olumsuz etkilemeden konuşlandırılabileceği için artı bir çözüm olduğunu anlattı.

TELESİYEJ GİBİ

İstanbul'un da çarpık yapılaşma nedeniyle başka alternatifinin olmadığını dile getiren Kozal, “İstanbul trafiğinin çözümü için yer altına kat kat inilemiyor. o zaman kat kat yollara ihtiyaç var. Maliyet açısından da karayolundan, metrodan daha ucuz. Üçte bir fiyatına geliyor” dedi. Bir köprünün maliyetinin 2.5 milyar dolar civarında olduğunu kaydeden mimar Remzi Kozal, “Böyle bir sistem, köprü var olduğu için fazla maliyet getirmeyecektir. Yaklışık 250 milyon dolarla - 500 milyon dolara mal olur. Normal karayolu ve köprü de daralmamış olur” dedi. Kozal, sistemin hızının hızının 50-100 km olduğunu bildirdi.

İETT davası geciktirdi

Havaray sistemi, aslında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de planları arasında yer alıyor. Şişhane-Kulaksız-Cemal Kamacı Spor Kompleksi arasında olacak ilk havaraya 2008 yılında başlanılması planlanıyordu ancak belediyenin yatırımlar için bel bağladığı İETT arazisi satışı yargı sürecine takılınca projeye başlanamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*