İstanbul turizmde hala geride

İstanbul turizmde hala geride.17653
  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Türkiye turizmde hala dünya devleriyle aynı kulvarda değil. Türkiye'nin cazibe merkezi İstanbul, Paris, New York, Londra gibi şehirlerin çok gerisinde kalıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul, yedi tepeli medeniyetler şehri... Derin tarihi, köklü kültürü, eşsiz coğrafyasıyla dünyanın hazineleri arasında. Ama İstanbul hala fazla turist çekemiyor.

Türkiye geneline bakıldığında , İstanbul'da bir artış var. Geçen yıl Türkiye'ye gelen turistlerin yüzde 33'ü İstanbul'u tercih etti.

Türkiye genelinde turist sayısı yüzde 8 azalırken İstanbul'da yaklaşık yüzde 27 oranında arttı. İstanbul'u 5 milyon 346 bin 658 turist ziyaret etti.

Budapeşte'yi 20 milyon kişi ziyaret ediyor

Fakat Paris, Londra, New York gibi muadilleriyle karşılaştırıldığında, bu rakamların ne kadar yetersiz olduğu görülüyor.

Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine göre, Paris'e yılda 45 milyon turist gidiyor. Eyfel Kulesi’nin tek başına çektiği turist sayısı 2.7 milyon.

New York'u 44 milyon, Roma'yı 20 milyon, Budapeşte'yi 20 milyon, Londra'yı 13.5 milyon turist ziyaret ediyor.

Turist nerede kaç para harcıyor?

Bir turistin 4 günde ortalama 900 dolar harcadığı İstanbul'un yıllık geliri 4.5 milyar dolar civarında.

Paris'in yıllık geliri 20 milyar dolar, New York'un 34 milyar dolar, Londra’nın 13.5 milyar dolar.

Nerede yanlış yapılıyor?

Peki, İstanbul neden turist çekemiyor? Turizm Platformu Başkanı Tülin Ersöz, bu soruya “Yanlış kullanımdan gelen hatalar bunlar. Bu kadar güzel 4 bin 500 yıllık bir dokunun üzerindeki yapıları güzel anlatamamışsız. Gelen yerli ve yabancı turistlere doğru kullandırmamışız bunları” şeklinde cevap veriyor.

Turist memnuniyetine dikkat çeken Ersöz, “Bir de en kötü şey gelen turistlerin memnuniyetsizliği idi. Çünkü onlara doğru şeyleri yapmadık, pahalı satışlar yaptık, memnuniyetsiz döndüler” dedi.

Tarihi yerler restore edilecek

İstanbul'da yerel yönetimin ilk hedefi tarihi yerlerin restorasyonu. Bu amaçla tarihi hanlar, hamamlar tek tek elden geçirilecek.

Bu tarihi mekanların iş hanı olarak kullanılması da engellenmeye çalışılıyor.
İstanbul'un tarihi yarımadasındaki altyapı sıkıntıları da sorunlar listesinin başında yer alıyor.

Ersöz bu konuda örnek verirken “Karaköy’de Eminönü alt geçidi turistlerin çok büyük bir kısmının geçtiği bir yer. Maalesef burası karanlık, güvenlik bakımından sorunlu. Dükkanların kokulu hijyenik olmayan gıdalar satması ve aydınlatması altyapısı kötü kokular ve kanalizasyon sorunları olduğu için biz bunları iyileştiriyoruz. Şimdi Karaköy altgeçidine başlıyoruz” dedi.

2010 yılının önemi

İstanbul 2010'da Avrupa'nın ‘kültür başkenti’ oluyor ve bu tarihte hedeflenen İstanbul'a en az 10 milyon turist çekmek.

Ancak bu hedefin tutturulabilmesi için İstanbul'un zenginliğinin parlatılması, sorunların acilen giderilmesi gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious