İstanbul Üniversiteleri Tiyatro Şenliği başlıyor

İstanbul Üniversiteleri Tiyatro Şenliği başlıyor.10183
  • Giriş : 20.04.2008 / 10:46:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:48:51

“İstanbul Üniversiteleri Tiyatro Şenliği” 21-30 Nisan 2008 tarihlerinde Akatlar Kültür Merkezi ve 12 üniversite sahnesinde tiyatrosever gençlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2010 yılında uluslararası platformda gerçekleştirilecek “İstanbul Üniversiteleri Tiyatro Şenliği” 21-30 Nisan 2008 tarihlerinde Akatlar Kültür Merkezi ve 12 üniversite sahnesinde tiyatrosever gençlerle buluşmaya hazırlanıyor. 17 üniversiteden 21 tiyatro topluluğunun katılımıyla 10 gün boyunca 12 sahnede 39 gösterim yapılacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Gösteri ve Sahne Sanatları Direktörlüğü tarafından gerçekleştirilen bu proje, aynı zamanda İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projelerinin de ilkini oluşturuyor.

Etkinlikle ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Sahne ve Gösteri Sanatları Direktörü Dikmen Gürün, “Amacımız, üniversite tiyatroları çerçevesinde yapılan yaratıcı ve sağlam çalışmaların Türkiye’de ve uluslararası platformda yayılmasını sağlamak; bu tür buluşmaları sürekli ve kalıcı kılmak. Bu yıldan başlayarak üniversite tiyatrolarımızla elbirliği içinde yürütülecek çalışmaların, gençlerimiz tarafından çok daha ilerilere taşınacağına inanıyorum.” dedi.

Şenlik, 2009 yılında “Türkiye Üniversiteleri Tiyatro Şenliği” olarak tüm Türkiye genelindeki üniversite tiyatro topluluklarının oyunlarını sergileyebilecekleri bir şenlik olarak genişleyecek. 2010 yılında ise “Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği” olarak Türkiye ve Avrupa’nın seçkin üniversite tiyatro topluluklarının buluştuğu büyük bir şenliğe dönüştürülecek. 2010 yılı itibarıyla her yıl gerçekleştirilecek Şenlik’te uluslararası nitelikte gösterimler, seminerler, atölye çalışmaları ve ortak projeler gerçekleştirilmesi planlanıyor.

“İstanbul Üniversiteleri Tiyatro Şenliği”, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmalarının ‘İstanbul’un kültür sanat hayatına sürdürülebilir katkılarda bulunmayı amaçlayan temel bakış açısını gösterebilmesi adına önemli bir fırsat oluşturuyor. Oyunlara giriş ücretsiz.

***

Objektiften Havalimanı

SERGİ: İstanbul Atatürk Havalimanı’nda görev yapan havalimanı muhabirlerinin tarihe tanıklık eden fotoğraflarından oluşan “Objektiften Havalimanı” Sergisi, “TAV Galerisi”nde sanatseverlerle buluştu. Serginin açılışını Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener yaptı. Atatürk Havalimanı’nın tanıklık ettiği ilginç olaylardan objektiflere yansıyan karelerin yer aldığı sergi bir ay açık kalacak. Sergi daha sonra Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarında düzenlenecek. “Objektiften Havalimanı” Sergisi, genç yaşta hayata veda eden Cihan Haber Ajansı muhabiri Rahmi Akman ile Anadolu Ajansı muhabiri Hasan Türkkan anısına ithaf edildi.

***

Dünya Radyo İstanbul’daki dinleyicisiyle buluşuyor

ETKİNLİK: Dünya radyo programcıları İstanbul Mecidiyeköy NT Mağazasında sevenleriyle buluşmaya devam ediyor. Radyo programcıları 19, 26 Nisan Tarihlerinde 16:00- 19:00 arasında NT Mağazasında çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam edecek. NT ye gelen dinleyicileri süpriz olaylar ve süpriz hediyeler de bekliyor. Ayrıca Mağaza içine kurulan 3 mt. uzunluğunda 2 mt. yüksekliğindeki nostaljik ahşap radyonun önünden canlı performanslarıyla gelenlere eğlenceli dakikalar yaşatacak. Dünya Radyo İstanbul daki dinleyicilerini bekliyor.

***

Türkçe tiyatro yapan ülkeler Konya’da

TİYATRO: Konya Devlet Tiyatrosunca (KDT) organize edilen “Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali” devam ediyor. Festival kapsamında, 7 ülkeden tiyatro grupları sanatseverlerle buluşacak. Bütün oyunlar, 23 Nisana kadar saat 20.00’de sahnelenmeye başlayacak. Azerbaycan Tiyatro Grubu, 21 Nisanda KDT Salonu, 22 Nisanda ise SÜ Dilek Sabancı Konservatuvarında “Dede Korkut’’ oyunuyla izleycinin karşısına çıkacak.

***

Çarıklı Kovboylar FKM’de

TİYATRO: ‘Çarıklı Kovboylar’ 26 Nisan Cumartesi günü saat 11:30’da tiyatroseverlerle FKM’de buluşuyor. Oyun; bir yönetmenin iki acemi oyuncuyla bir kovboy filmi çekmeye çalışmasıyla başlar. Fakat bu o kadar kolay olmaz. Acemi ve saf olan bu iki oyuncu her seferinde, yönetmeni yanlış anlayarak onu çileden çıkarırlar. Kahkahalarla izleyeceğiniz bu oyundan çok keyif alacaksınız. (0212 517 46 97)

***

Caz Keyfi CRR’de

MÜZİK: CRR Bigband, Türk caz müziğine yeni eserler kazandırmaya devam ediyor. Orkestranın kurulduğu 2005 yılından bugüne değin verdiği konser repertuvarında; Türk kompozitörlere ait özgün caz besteleri önemli yer tutuyor. Orkestra, ayrıca geleneksel müziğimize ait ezgi ve eserlerden yola çıkılarak yapılmış bestelerle düzenlemelere de yer veriyor. Virtüoz sanatçıların buluştuğu orkestra, caz müziğine gönül vermiş insanlarla, emeklerini paylaşmak üzere bir kez daha buluşuyor. Orkestranın solistleri All Star Jazz Band olarak küçük grupla, yine özgün bir repertuvarla 22 Nisan Salı günü saat 20.00’de cazseverlerle buluşacaklar. www.biletix.com (212 232 98 30)

***

İlber Ortaylı ile edebiyat tarihimiz

SÖYLEŞİ Prof. İlber Ortaylı, edebiyat tarihi, özellikle de en köklü edebi geleneğimiz olan şiirimizin tarihi üzerine konuşuyor. Bütün önemli tarihçiler gibi, İlber Ortaylı da, edebiyatı, tarihin bir alanı ve kaynağı olarak ele almakla kalmıyor; bu alandaki bilgisini müthiş bir edebi tatla Yapı Kredi Sermet Çifter Salonun’da 18.00’de paylaşıyor. www.ykykultur.com.tr

***

Art Show Sanat Galerisi

GALERİ: Mine Sanat Galerisi 25 Nisan-4 Mayıs 2008 tarihleri arasında Art Show 2008’de genç sanatçılarla sanatseverleri buluşturuyor. Mustafa Kemal Merkezi’nde bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Art Show sanat fuarına Ressam Beyza Boynudelik, ressam Seçil Erel ile heykeltraş Bülent Çınar katılıyor. (0216) 385 12 03 www.minesanat.com

***

Emanuel’le piyano keyfi İş Sanat’ta

PİYANO: İş Sanat’ın ilgiyle izlenen konserler dizilerinden “Virtuoso”nun nisan ayı konuğu, şairane yapısı ve benzersiz virtüözitesinin yanı sıra performanslarının inanılmaz çeşitliliğiyle de tanınan Emanuel Ax. Pırıltılı kariyerinin her döneminde dünyanın en iyi orkestralarıyla verdiği konserler, en saygın konser salonlarındaki resitalleri, oda müziği çalışmaları ve Sony Classical’dan çıkardığı muhteşem kayıtlarına ek olarak sipariş edip yorumladığı yeni yapıtlarla günümüzün en verimli ve başarılı müzisyenlerinden biri olan Emanuel, 22 Nisan Salı günü saat 08.00’de İş Sanat’ta. www.biletix.com

***

Modern Zamanlarda Nil

KONSER: Gerek yazdığı şarkılar, gerekse çektiği klipler ve giydiği kıyafetlerle pop müzik dünyasının çizgi dışı kadın şarkıcılarından biri olmayı başaran Nil Karaibrahimgil, o çok sevilen şarkılarını farklı bir showla bu kez sadece gençler için söylüyor. 20 Nisan 2008 Pazar günü 17.00’de Bostancı Gösteri Merkezi’nde GNL Entertainment Organizasyonu ile gerçekleşecek ve ‘Modern Zamanlarda Nil’ adını taşıyan konserde, gençler ve çocuklar doyasıya eğlenme fırsatı bulacak.

***

Türkiye bir ilkle buluşuyor! ‘Joker Abdul Cabaret Show’

GÖSTERİ: Bu Ülke’de: Komedyenler var, showman’ler var, dansçılar var, pantomim ustaları var, şairler var, yazarlar var, stand up’çılar var ! Fakat tüm bu saydıklarımızı büyük bir başarıyla bir arada yapabilen yok ! Bu şovhalihazırda Alem FM’de “Felsefi Kaçık Komedi” isimli programını devam ettiren Joker Abdul’un, Türkiye’de bir ilk olan “Tek Kişilik Cabaret” gösterisi.“İronik, Felsefi, Uçuk-Kaçık” dokular taşıyan bu gösteride 25 Nisan Salı günü saat 20:30’ da ilklerle tanışacaksınız. www.biletix.com

***

Antakya’da şenlik var

TİYATRO: Antakya Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Şehir Tiyatrosu, 24-28 Nisan 2008 tarihleri arasında “Antakya 2. Tiyatro Şenliği”ni düzenleyerek, tiyatroseverleri tiyatro toplulukları ile buluşturmaya hazırlanıyor. Perşembe günü başlayacak olan şenlik kapsamında Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu, MKÜ Tiyatro Topluluğu ve Mersin Büyükşehir Belediye Tiyatrosu gibi tiyatro topluluklarının yanı sıra Fahrettin Ünlükaptan ve Tevfik Dinç gibi sanatçılar sahne alacak. Saat 18.00’de Kültür Merkezi’nde Antakya Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun oyunuyla açılacak. www.antakya.bel.tr

[BİR KİTAP]
Dünyayı kurtarmak için...

Gezegenimizin geleceğini tehdit eden en büyük tehlike olan “küresel ısınma”nın önüne geçmek için yeni nesillere rehberlik yapacak “Gelin Dünyamızı Kurtaralım” adlı kitap, İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı. Jacquie Wines’in kaleme aldığı, Mehmet Gürsel’in çevirdiği kitap; dünyayı kurtarmak için yapılabilecek şeylere dair kolayca uygulanabilen, zekice ve eğlenceli önerilerle dolu. (0212 496 11 11)

[BİR ALBÜM]
Seksendört' ten K.G.B

2006 yılında çıkardıkları ‘Seksendört' isimli albümleriyle, dikkatleri üzerine toplayan ve büyük bir dinleyici kitlesine ulaşmayı başaran Seksendört'ün yeni albümü ‘K.G.B' Pasaj müzik etiketiyle raflardaki yerini aldı.

[BİR DERGİ]
Derkenar, kaldığı yerden

Genç edebiyatımızın önemli dergilerinden Derkenar bir yıllık aradan sonra mart-nisan sayısıyla yeniden yayın hayatına başladı. Genel Yayın Yönetmenliğini Hüseyin Akın’ın yürüttüğü dergide İbrahim Tenekeci, Mehmet Solak, Alper Gencer bu sayının şairleri. (http://www.derkenar.gen.tr/)

ZAMANGENÇLİK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious