İstanbul Üniversiteleri Tiyatro Şenliği

İstanbul Üniversiteleri Tiyatro Şenliği.13024
  • Giriş : 17.04.2008 / 23:05:00

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti bağlamında gerçekleştirilen “Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği” bu yıl İstanbul üniversiteleri ile başlıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2010 yılında uluslararası platformda gerçekleştirilecek “İstanbul Üniversiteleri Tiyatro Şenliği” 21–30 Nisan 2008 tarihlerinde Akatlar Kültür Merkezi ve 12 üniversite sahnesinde tiyatrosever gençlerle buluşmaya hazırlanıyor. 17 üniversiteden 21 tiyatro topluluğunun katılımıyla 10 gün boyunca 12 sahnede 39 gösterim yapılacak. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Gösteri ve Sahne Sanatları Direktörlüğü tarafından gerçekleştirilen bu proje, aynı zamanda İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projelerinin de ilkini oluşturuyor.

Etkinlikle ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Sahne ve Gösteri Sanatları Direktörü Dikmen Gürün, “Amacımız, üniversite tiyatroları çerçevesinde yapılan yaratıcı ve sağlam çalışmaların Türkiye’de ve uluslararası platformda yayılmasını sağlamak; bu tür buluşmaları sürekli ve kalıcı kılmak. Bu yıldan başlayarak üniversite tiyatrolarımızla elbirliği içinde yürütülecek çalışmaların, gençlerimiz tarafından çok daha ilerilere taşınacağına inanıyorum” dedi.

Şenlik, 2009 yılında “Türkiye Üniversiteleri Tiyatro Şenliği” olarak tüm Türkiye genelindeki üniversite tiyatro topluluklarının oyunlarını sergileyebilecekleri bir şenlik olarak genişleyecek. 2010 yılında ise “Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği” olarak Türkiye ve Avrupa’nın seçkin üniversite tiyatro topluluklarının buluştuğu büyük bir şenliğe dönüştürülecek. 2010 yılı itibariyle her yıl gerçekleştirilecek Şenlik’te uluslararası nitelikte gösterimler, seminerler, atölye çalışmaları ve ortak projeler gerçekleştirilmesi planlanıyor.

“İstanbul Üniversiteleri Tiyatro Şenliği”, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmalarının ‘İstanbul’un kültür sanat hayatına sürdürülebilir katkılarda bulunmayı amaçlayan temel bakış açısını gösterebilmesi adına önemli bir fırsat oluşturuyor. Oyunlara giriş ücretsiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious