İstanbul Üniversitesi kavga: 4 yaralı

İstanbul Üniversitesi kavga: 4 yaralı.14574
  • Giriş : 01.04.2009 / 15:33:00

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakülesi'nde bildiri dağıtan sol görüşlü öğrencilerle, dağıtılan bildirinin İslama hakaret içerdiğini savunan sağ görüşlü öğrenciler arasında kavga çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kavgada 4 öğrenci çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralılar Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

CHP'nin başvurusu sonrası Anayasa Mahkemesi kararıyla kesilen bursları geri alabilmek için eylem yapan öğrenciler bugün destek toplamak için imza kampanyası başlattı. Öğrenci Kollektifleri adlı grup imza kampanyasının yanısıra bir de yerel seçimlerin değerlendirildiği bildiriler dağıttı. Bu bildirilerde AK Parti'nin halkı yoksullaştırdığı, tarikatlar ve cemaatler ile toplumu gericileştirdiği iddia edildi. Bildirinin bu kısmının İslam'a hakaret içerdiğini savunan bir grup öğrenci, imza toplayan ve bildiri dağıtan öğrencilere Edebiyat Fakültesi içindeki Hergele Meydanı'nda saldırdı. Olay sonucu 4 öğrenci hafif şekilde yaralandı. Kavganın ardından Edebiyat Fakültesi'ne çok sayıda çevik kuvvet polisi girdi.

Ortamın sakinleşmesinin ardından bazı öğrenciler dışarı çıkarak okulda yaşanılanları protesto etti. "Beyazıt faşizme mezar olaak. Satır dışarı bilim içeri" şeklinde sloganlar atan grup yapılan saldırıyı kınadı. Öğrenciler daha sonra kesilen bursları protesto için İBB önüne yürüyüşe geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*