İstanbul Üniversitesi rektörü seçiliyor

İstanbul Üniversitesi rektörü seçiliyor.14100
  • Giriş : 16.12.2008 / 14:53:00
  • Güncelleme : 16.12.2008 / 14:54:23

İstanbul Üniversitesi'nde 5 bin öğretim üyesi 500 milyon YTL’lik bütçenin patronu olacak yeni rektörü belirlemek için bugün sandık başına gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İÜ'de Adayların öğretim üyelerini en çok cezbeden, 'ev sahibi yapma' sözü oldu.

Türkiye'nin en köklü eğitim kurumlarından İstanbul Üniversitesi'nde rektörlük seçimleri bugün gerçekleştirilecek. 34 yıldır tıpçıların yönettiği üniversitede 8'i tıp fakültelerinden olmak üzere 13 aday yarıştığı seçimde 5 bin öğretim üyesi oy kullanacak. Yeni rektör 500 milyon YTL'lik bütçenin de patronu olacak. Rektör adaylarının neredeyse tamamı; üniversiteye bağlı ilkokuldan teknokente kadar sayısız vaat sıraladı. Öğretim üyelerine en cazip gelen 'ev sahibi yapma' vaadi oldu.

İŞTE O VAATLER...

GÜLÇİN BERMEK: Bilimsel yayın yapana ek mali destek vereceğim. Maaş promosyonlarını çalışanlara dağıtacağım.

YUNUS SÖYLET: İÜ'ye özel ilköğretim okulu açmak ve öğretim üyelerini düşük maliyetle ev sahibi yapmak için çözüm üreteceğim.

KADİR ERDİN: Üniversite yönetiminde parlementer sistem esas olacak. Üniversite Konutları Projesi üreteceğim.

FARUK ERZENGİN; Teknopark kurup gelirini hocalara vereceğim. Konut sorununu çözeceğim.

VEYSEL BATMAZ: Öğretim üyeleri referandum yapıp istifamı kararlaştırabilecek. Bölümler kendi bütçesini hazırlayıp harcayacak.

AHAD ANDİCAN: Teknokent ve kongre merkezi gibi projelerle geliri arttıracağım.

ALİ AKYÜZ: Döner sermaye gelirlerini internetten ilan edeceğim.

ERHUN EYÜPOĞLU: Öğretim üyelerinin rektöre her an ulaşabilecekleri özel hat kuracağım.

KENAN ULUALP: TOKİ ile anlaşıp, herkesin konut sorununu çözeceğim.

SEYFETTİN ULUDAĞ: Yetkilerini paylaşan yenilikçi ve eleştirilere açık bir rektör olacağım.

MELİH BOYDAK: Dekan atamalarında fakülteler söz sahibi olacak.

SULTAN UÇAR: Hedefimiz dünya üniversitesi olmak

Rektör seçilirse üniversitede mükemmeliyet merkezleri kuracaklarını belirten Prof. Dr. Yunus Söylet 'Bilgi toplumunda, yüksek öğretimde beklenti çok arttı. Üniversitemizin yapması gereken çok şey var. Bu değişimi başlatmak ve sürdürmek istiyorum' dedi. Akademik çalışmalarıyla, uluslararası yarışta önde olan bir üniversite hayali olduğunu açıklayan Prof. Dr. Söylet, 'Dünyadaki sıralamada yerimiz, hızla yükselmelidir. Toplumun beklentileri çerçevesinde, toplumla daha yakın işbirliği içerisinde olmalıyız. Türkiye'nin bütün kurumlarıyla işbirliği içerisinde bir üniversite yönetimi hedefledik. Başarılı öğrencilerin, yeniden tercih ettiği üniversite olmak istiyoruz. Yabancı dilde önemli atalımlar yapacağız' diye konuştu.

Üzmez Uludağ'ı üzdü

Seçimde en şanssız aday olarak Prof.Dr. Seyfettin Uludağ'ın ismi ön plana çıkıyor. Meslektaşlarınca sevilen bir isim olmasına rağmen cinsel istismardan tutuklanan Hüseyin Üzmez'in tahliyesini sağlayan Adli Tıp raporunda imzası bulunan Uludağ'ın bu durumu meslektaşlarına izah etmekte zorlandığı öğrenildi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*