İstanbul Üniversitesi'nde bıçaklı satırlı kavga!

İstanbul Üniversitesi'nde bıçaklı satırlı kavga!.12539
  • Giriş : 01.11.2008 / 09:49:00

İstanbul Üniversitesi'nde dün öğle saatlerinde iki grup arasında çıkan tartışma satırlı kavgaya dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Üniversitesi'nde önceki gün öğle saatlerinde iki grup arasında çıkan tartışma akşam saatlerinde satırlı kavgaya dönüştü. Kendilerine devrimci ve yurtsever diyen öğrenci kulüpleri, yaklaşan 6 Kasım YÖK eylemi için hazırladıkları afişleri Beyazıt Kampüsü'nde duvarlara astı. Bunu gören sağ görüşlü öğrenciler, hakaret içeren sözlerle beraber asılan afişleri yırtıp yere attı. Olaya tepki gösteren sol görüşlü öğrenciler, afişleri tekrar astı. Karşıt görüşlü iki grup arasında başlayan sözlü tartışma kısa sürede yumruklu kavgaya dönüştü. Güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle gruplar dağıtılıp kampüs dışarısına çıkmaları sağlandı.

İKİNCİ KEZ KAVGA ÇIKTI

Akşam üzeri 17.00 sıralarında otobüse binmek için otobüs durağına giden öğrenciler, Vezneciler'de sabah tartıştıkları grupla karşılaştı. İkinci kez çıkan kavgada ellerinde bıçak ve satır olduğu öne sürülen grup, Edebiyat Fakültesi öğrencisi Musa Kurt ve Günay Dağ'ı ağır şekilde yaraladı. Çevredeki polislerin müdahalesi sonucu kavga sona ererken kesici alet kullanan saldırganlar olay yerinden kaçtı. Aldığı satır ve bıçak darbeleri sonucu kolundan yaralanan, elmacık kemiği kırılan ve yüzü kesilen Kurt, Fatih'teki Medical Park Hastanesinde ameliyata alındı.

HASTANEDE REHİN KALDIĞI İDDİASI

Musa Kurt, sözkonusu hastanede ameliyat olduktan sonra, görevli doktoru tarafından kendisine ertesi gün taburcu olacağı söylendi. Ancak 4 bin YTL olan ameliyat masrafını ödeyemeyen Musa Kurt'un hastane içinde rahin kaldığı iddia edildi. Kurt'un arkadaşları önce 4 bin YTL'nin bin 500 YTL'sini topladı; geri kalan borcu da senet yapmak istedi. Ancak iddialara göre, hastane bu tür bir ödeme planını kabul etmedi. Bu süre içinde hastanede kalan Musa Kurt'un arkadaşları daha sonra 4 bin YTL'nin tamamını ödeyerek arkadaşları Musa Kurt'un taburcu olmasını sağladı. Anlaşmazlık nedeniyle Musa Kurt ancak saat 15.00'te taburcu edildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Konuyla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü zanlıların yakalanması için operasyon başlatıldığı belirtildi. Saldırganlardan birinin İktisat Fakültesi'nde öğrenci R.G, diğerinin ise Edebiyat Fakültesi'nden İ.Y olduğu öğrenildi.

ARKADAŞLARINA DESTEK İÇİN EYLEM YAPTILAR

Öte yandan kendilerine Devrimci Demokrat Yurtsever Öğrenci adını veren 200 üniversite öğrencisi arkadaşlarına destek vermek ve ülkücüleri kınamak için dün Beyazıt Meydanı'nda toplandı. Eylemciler, "Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz" "Beyazıt faşizme mezar olacak" "Faşizmi döktüğü kanda boğacağız" yazılı pankartlar taşıdı. Göstericiler yaptıkları basın açıklamasında "Bugün yaşadıklarımız da faşistlerin gelenek haline getirdiği YÖK'ün kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım öncesi devrimci öğrencilere yönelik saldırıların bir parçasıdır. Saldırıların tek amacı, sormayan sorgulamayan herşeye boyun eğen itaatkar kişiler yaratmaktır. YÖK'ün üniversitelerde egemenliğini sürdürmek için kullandığı güçlerden biri de faşist çetelerdir. On yıllardır edindiğimiz deneyimlerden biliyoruz ki, bu saldırıların hiçbiri anlık gelişen olaylar değildir. Aksine planlı, programlı devrimci demokrat öğrencileri sindirmek amaçlı yapılan saldırılardır. Buradan bir kez daha duyuruyoruz; bizler haklı mücadelemizden vazgeçmeyecek üniversitelerdeki polis-sivil-faşist işbirliğini kırana, halk için bilim, halk için eğitim şiarını gerçekleştirene kadar yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz" şekinde bir açıklama yaptı. Eylem yapan öğrenciler daha sonra, hep bir ağızdan Beyazıt Marşı'nı okuyarak, olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*