İstanbul Üniversitesi'nde kadro eylemi

İstanbul Üniversitesi'nde kadro eylemi.15480
  • Giriş : 19.01.2009 / 17:27:00

İstanbul Üniversitesinde görev yapan bir grup araştırma görevli, akademik kadrolarının devam etmesi için üniversitede protestoda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Rektörlük binası önünde toplanan araştırma görevlileri, ellerinde pankartlarla ''Asistan kıyımına son'', ''Ferman YÖK'ün, üniversiteler bizimdir'', ''Doktoralı işsiz olmayacağız'' sloganları atarak, üniversitenin Beyazıt kapısının önüne kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlileri Temsilciler Kurulu üyesi Cemil Ozansu, yeni Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet'in göreve geldiği gün, araştırma görevlilerinin sözleşmeli istihdamının yarattığı sorunların yakıcılığını sürdürdüğünü, yıllarını Türkiye'nin bilim dünyasına hizmet ederek geçirmiş araştırma görevlilerinin teker teker üniversite ile ilişkilerinin kesildiğini öne sürdü.

Bu acil sorunun sadece araştırma görevlilerinin meselesi olmadığını, üniversitelerin geleceğini ipotek altına alan bir anlam taşıdığını ifade eden Ozansu, bugün işten atılmanın eşiğinde olan 30'a yakın araştırma görevlisinin ve işten çıkarılmaya devam edecek binlerce araştırma görevlisinin, ülkenin kamu kaynaklarıyla yetiştirilmiş nitelikli iş gücü olduğunu söyledi.

Ozansu, üniversitede çözülmeyi bekleyen en acil sorunun araştırma görevlilerinin özlük haklarının teminat altına alınması olduğunu dile getirdi.

Eğitim-Sen 6 No'lu Şube Yöneticisi İsmet Akça, araştırma görevlilerini burslu öğrenci statüsüne indirgeyen 2547 sayılı kanunun ''50d'' maddesinin, araştırma görevlileri için adeta bir kural istihdamı biçimi haline getirildiğini ileri sürdü.

Akça, ''Öğretim elemanı alımında gayri akademik kriterleri ön plana çıkararak, akademik özerkliği yok eden ve merkeziyetçiliği güçlendiren 31 Temmuz Yönetmeliği ve yetki gasbıyla hazırlanan hukuk dışı 26 Kasım YÖK Yürütme Kurulu Kararı'na dayanarak araştırma görevlisi meslektaşlarımız doktoralı işsizlikle, yoklukla disipline edilmeye çalışılıyor'' diye konuştu.

Araştırma görevlileri, üniversitenin önündeki protestonun ardından, sloganlar atarak tekrar rektörlük binası önüne yürüdü.

Daha sonra, İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlileri Temsilciler Kurulu'ndan 4 temsilci, sorunlarını bildirmek üzere Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nurkan Yağız ve Prof. Dr. Çiğdem Kayacan ile görüştü.

Rektörlük binası önünde bekleyen araştırma görevlileri, bir süre sonra binaya girdi.

-REKTÖR PROF. DR. SÖYLET İLE GÖRÜŞME-

Bu sırada, rektörlük binasındaki birimleri ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet, araştırma görevlilerinin taleplerini dinledi.

Prof. Dr. Söylet, sorunun çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını ancak bunun cevabını hemen veremeyeceklerini belirterek, şunları söyledi:

''Oturup bu sorun için uğraşacağız. Bugünkü tek işimiz bu. Bir formül bulmaya çalışacağız. Ne kadar zamandır uğraştığımı biliyorsunuz. Bu sorunun beni beklediğini, ben zaten biliyordum. Ama gayri kanuni bir şey yapmak hiçbirimizin elinde değil. Sorun bizim önümüze geldi. Bizim çözmemiz gerekiyor. Çözmek için gayret ediyoruz. Bakmamız gereken şeyler, etmemiz gereken telefonlar, zorlamamız gereken mevki ve makamlar var. Perşembe gününe kadar olsun diye bir şeyler yapacağız.''

Araştırma görevlileri, görüşmenin ardından binadan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*