İstanbul Üniversitesi'nde sıkıyönetim bitti!

İstanbul Üniversitesi'nde sıkıyönetim bitti!.14574
  • Giriş : 29.01.2009 / 09:17:00

İstanbul Üniversitesi'nde yeni bir dönem başladı. Yıllardır baskıcı yönetim, öğrenci kavgaları, öğretim üyesi istifaları ve yolsuzluklarla gündeme gelen üniversitede yeni rektör Yunus Söylet ile 'özgürlük' sesleri yükseliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Sınıfımızın yıllardır değişmez mümessili sevgili Yunus'umuz için ne yazılsa azdır. Sınıfta kimin bir derdi olsa, ilk koşacağı kişi Yunus'tur. Fedakârlığının ve yürekliliğinin derecesini, bir gün sayın hocamız Nurettin Topçu'dan sözlü yapmamasını rica ederek de göstermiş, sınıfın bir kere daha takdirini kazanmıştır. Bütün sınıf arkadaşları okul yılları süresince, gülerken de ağlarken de hep Yunus'u aramışlardı. Bundan sonra da ağlarken ve gülerken hep Yunus'u arayacaklar.'

Yukarıdaki satırlar İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü görevine başlayan Prof. Dr. Yunus Söylet için İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olduğu 1974'teki okul yıllığına yazılmış. Söylet, geçen hafta Prof. Dr. Mesut Parlak'tan 2013'e kadar rektörlük görevini devraldı. İlk iş olarak rektör yardımcılıklarına kendi ekibinden Prof. Dr. Nurkan Yağız dışında ülkücü kökenli Prof. Dr. Ahmet Gökçen ve sosyal demokrat gelenekten Prof. Dr. Zeynep Çiğdem Kayacan'ı atayan Söylet, üniversiteyi çatışma ve kamplaşmalardan kurtarmak ve farklı eğilimleri kucaklaştırmak istiyor. Başbakan Erdoğan ile belediye başkanlığı döneminde tanışarak Sıcak Yuva Vakfı'nı kuran, 30 bin civarında sokak çocuğuna iş ve meslek imkânı sağlayan Söylet, sosyal kişiliği ile tanınıyor. 2004'te sol görüşlü listeyi delerek İstanbul Tabip Odası yönetimine girmeyi başaran ve burada farklı görüşteki insanlarla uyumlu çalışabilen Söylet, umutlu konuşuyor. Rektörlük seçim sürecinde eski rektör Mesut Parlak'ın bile zehir zemberek açıklamalarla eleştirdiği Söylet, üniversitede 28 yıldır yapılmayan devir teslim törenini gerçekleştirerek Parlak'ı alkışlarla uğurladı. Söylet, rektörlük görevine başladıktan sonra ilk röportajını Aksiyon'a verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*