İstanbul Üniversitesi'nden 2B yasasına tepki!

İstanbul Üniversitesi'nden 2B yasasına tepki!.14574
  • Giriş : 20.02.2009 / 13:46:00

İstanbul Üniversitesi hazırladığı raporla 2B Yasası değişikliklerine olumsuz tepki gösterdi ve kadastronun Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne verilmesinini akla aykırı buldu. İşte o eleştiriler:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Üniversitesi Orman Fakülltesi, orman kadastrosunun tamamlanması, kadastrosu yapılan ormanların tescilinin sağlanması ve orman dışına çıkarılan alanların kullanım kadastrosunun yapılması için hazırlanan ve 15/01/2009 tarihinde TBMM'de kabul edildikten sonra ve 27/01/2009 tarih, 27123 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve kamuoyunda 2B Yasası olarak bilinen kanunla ilgili bir rapor hazırladı.

Söz konusu kanunun ormanlarımızın korunması açısından olumlu ve olumsuz etkileri olacağını belirten raporda, "orman kadastrosunun Orman Genel Müdürlüğünün elinden alınarak ormancılık ve orman kadastrosu konusunda hiçbir birikimi olmayan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne verilmesi akla ve bilimsel gerçeklere de aykırıdır" denildi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada "Orman kadastrosunun tamamlanması, kadastrosu yapılan ormanların tescilinin sağlanması ve orman dışına çıkarılan alanların kullanım kadastrosunun yapılması için hazırlanan yasa tasarısı 15/01/2009 tarihinde TBMM'de kabul edilmiş, resmi gazetede yayınlanmasının ardından da yürürlüğe girmiştir" hatırlatması yapılarak, "TBMM Genel Kurulunda yoğun tartışmalara neden olan ve yazılı ve görsel basında halâ tartışılan bu düzenlemelerin şüphesiz ormanlarımızın korunması ve devamlılığının sağlanması bakımından olumlu ve olumsuz etkileri olacaktır. Bu nedenle, 10 Şubat Salı günü İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Akademik Kurulu konuyu tartışarak yasayı tüm yönleriyle incelemiş ve olumlu- olumsuz yanlarını tespit etmiştir. Bir rapor haline getirilen toplantı sonucu tüm kamuoyunun dikkatine önemle sunulur" denildi.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahsin Akalp'ın imzası ile yayınlanan ve 5831 sayılı Yasanın değerlendirilmesi konusunda İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Akademik Kurulunun 10 Şubat 2009 tarihinde oybirliği ile kabul ettiği görüşü içerdiği belirtilen raporda, "Bugün yürürlükte bulunan anayasa hükümleri ve bunlara dayanan Anayasa Mahkemesi kararları karşısında, orman dışına çıkarılan alanların devlet eliyle imar ve ihya edilerek orman içinden nakledilecek orman köylülerine tahsis edilmesinden başka biçimde kullanılması mümkün olmadığından yukarıda açıklanan düzenlemelerin esasen Hazine adına kayıtlı bulunan 2/B parsellerinin fiili kullanım durumunun tespitinden başka bir yararı olmayacaktır" denildi.

Söz konusu raporun tamamını görmek için bu linki kullanabilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*