İstanbul Valisi bir haberi yalanladı

İstanbul Valisi bir haberi yalanladı.11399
  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, İtalyan La Republica gazetesinde yer alan Papa'ya suikast hazırlığındaki bir terörist grubun yakalandığı yönündeki haberleri yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vali Güler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde Celalettin Cerrah ve diğer yetkililerle biraraya gelerek Papa 16.Benedict ziyareti ile ilgili alınan tedbirleri ele aldı. Toplantının ardından Vali Güler ve Cerrah basın mensuplarına açıklama yaptı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile diğer ilgili bütün kurum ve kuruluşların, Papa ziyareti ile ilgili tüm hazırlıklarını tamamladığını söyleyen Güler, Papa'nın korunması için en üst seviyede ve hassasiyetle tedbir planlarının hazırlandığını kaydetti. Güler, Papa'nın Patrikhane, Vatikan temsilciliği, Kumkapı'daki Ermeni Patrikhanesi, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camii ziyaretleri nedeniyle bu yerlere gdiiş ve geliş güzergahında tedbirlerin artırıldığını dile getirdi. Güler, bu güzergah boyunca yolların kısa süreli olarak kapatılması nedeniyle İstanbullular'ın anlayış göstermelerini istedi.

Vali Güler konuyla ilgili soruları da yanıtladı. Geçtiğimiz günlerde İtalyan La Republica gazetesinde yer alan Papa'yı öydürme niyetinde olan bir terörist grubun İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yakalandığı haberinin hatırlatılması üzerine Vali Güler, gülümseyerek bu bilginin doğru olmadığını açıkladı. Sözü edilen olayın 2 Kasım tarihinde İtalyan Konsolosluğu önünde ateş açılması ile ilgili olduğunu kaydeden Güler, "Bu olayla ilgili 5 kişi yakalanmıştı. Sözkonusu bu grubun Papa'ya suikast gibi herhangibir hazırlığı olmadığı gibi herhangibir olayla da ilgisi bulunmamaktadır." şeklinde konuştu.

-İzinler kaldırıldı-

Papa 16. Benedickt'in İstanbul'daki ziyaret proprogramı ilgili olarak her türlü emniyet tedbirleri alındığını belirten Güler, "Hem İl Güvenlik Komisyonu hem de il Emniyet Müdürlüğünde daha küçük bir grup olarak ilgililerle yaptığımız ikinci bir toplantıyla son hazırlıklar gözden geçirilmiş, bütün tedbirlerin uygulanabilir olduğu anlaşılmıştır. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve konuyla ilgili bütün kurum ve kuruluşlar bu gezi ile ilgili her türlü hazırlıklarını tamamlamışlardır." dedi.

Vali Güler, İstanbul Emniyeti'nde izinlerin kaldırıldığını belirterek, 12-12 mesai düzenine geçildiğini kaydetti. Papa 16. Benedickt'in İstanbul ziyaret programı en üst seviyede hassasiyeti arzeden bir tedbir planlaması olarak değerlendirildiğini söyleyen Güler çevre illerden 750 polisin takviye edildiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious