İstanbul yarın sabah karla uyanacak

İstanbul yarın sabah karla uyanacak.13897
  • Giriş : 23.12.2008 / 17:30:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 09:48:38

İstanbul'da, yarın sabah saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da yağmurun aralıklarla devam ettiğini hatırlattı.

Marmara Bölgesi'nin akşam saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceğini dile getiren Yıldırım, Edirne, Kırklareli, Bursa, Balıkesir ve Bilecik çevrelerinde akşam saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışın beklendiğini bildirdi.

Yıldırım, ''İstanbul, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde ise yağışın yarın sabah saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar şeklinde kendisini göstermesi bekleniyor'' dedi.

Mustafa Yıldırım, kar yağışının Marmara'nın doğusu ile Bursa ve Bilecik çevrelerinde kuvvetli olacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Rüzgarın yarın kuzeybatı yönünden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceğinin tahmin edildiğini ifade eden Yıldırım, hava sıcaklıklarının hissedilir derecede (4-6 derece) azalarak mevsim normallerinin altına inmesinin ve hafta sonuna kadar devam etmesinin beklendiğini söyledi.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Yıldırım, İstanbul'da yarın hava sıcaklığının 1-4 derece arasında olmasının beklediğini, sıcaklığın 25 Aralık perşembe 0-5 derece, 26 Aralık cuma -1 ile 6 derece arasında olacağının tahmin edildiğini bildirdi.

Yarın sabah saatlerinde başlaması beklenen kar yağışının etkisini gece saatlerinde yitirmesinin öngörüldüğünü belirten Mustafa Yıldırım, soğuk havanın ise hafta sonuna kadar etkili olacağının tahmin edildiğini belirtti.

Yıldırım, kuvvetli karayel fırtınası ile birlikte görülecek yağışların getireceği don ve buzlanmanın oluşturacağı olumsuz şartlara karşı vatandaşların ve yetkililerin tedbirli davranması gerektiğini sözlerine ekledi.

BÖLGE BÖLGE 5 GÜNLÜK HAVA HARİTALARI VE İL İL SICAKLIK DERECELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

İstanbul'da rüzgar zayıfladı, hafif yağış sürüyor. Bu gece rüzgarın karayele dönmesi ile karla karışık yağmur başlayacak. İstanbul'da yüzde 80 kar yağma olasılığı da var. Perşembe günü ise yağış hafif. Ankara hafif yağmurlu, yarın ise başkent bu yılın ilk etkili kar yağışını görecek. İzmir'de önemli bir yağış yok ama yarın hava çok soğuyor, sıcaklık 6 dereceye inecek. Bursa'da yağmur yarın kara dönüşüyor, Uludağ'da yoğun kar yağışı olacak. Adana'da yağmur kuvvetli. Bugün İstanbul 6, Ankara 3, İzmir 10, Bursa 4, Adana 14 derece.

Bu gece çok soğuk hava yurda giriş yapıyor. Yarın batıdan doğuya bir çok kentte kuvvetli karayel ile birlikte yoğun kar yağışı görülecek, sıcaklık 5 derecenin altına inecek. Perşembeden itibaren ise yağışların zayıflamasıyla buzlanma ve don oluşacak.

Marmara Bölgesi çok soğuk ve yağışlı bir döneme girdi, sıcaklık yeni yıla kadar 10 derecenin altında seyredecek. Bugün hafif yağmur var, Marmaralılar dikkat; yarın sıcaklık bir çok kentte 0 dereceye yaklaşacak, Edirne'den Bursa va Kocaeli'ye kadar kar yağışı olacak, rüzgar da kuvvetlenecek. Kar yağışı perşembe hafifliyor ancak ardından buzlanma oluşacak. Bugün Edirne 6, Balıkesir ve Kocaeli 7 derece.

İç Anadolu bölgesinde bugün de yağış Sivas ve Yozgat'ta kar şeklinde görülüyor. Yarın ise Ankara başta olmak üzere bölgenin tamamında kar olacak, sürüceler şimdiden gerekli terbirleri almalı. Perşembe günü kuvvetli buzlanma da oluşacak. Bugün Eskişehir ve Niğde 4, Sivas 0 derece.

Ege'de fırtına etkisini kaybetti ama bu iki gün rüzgar yine kuvvetli, Bodrum-Kaş arasında karayel kuvvetli esiyor. Ege'de yağış oldukça zayıf, ara ara güneşi de görmek mümkün. Yarın Ege de hızla soğuyacak, sıcaklık Bodrum'da dahi 10 dereceye inecek, Afyon ve Kütahya'da hafif de olsa kar bekleniyor. Perşembe günü ise ayaz var. Bugün Muğla 10, Afyon 3 derece.

Akdeniz'de sağanak yağmur bugün özellikle Girne, Mersin, Adana ve Hatay arasında kuvvetli. Yarın yağış hafifliyor, perşembe günü bölgeye kuvvetli soğuk gelecek, gece don oluşabilir. Bugün Antalya 15 derece...

Güneydoğu iki gün yağışlı. Diyarbakır 6 derece.

Doğu Anadolu'da yağışın gelmesi ile geceler artık daha ılık geçiyor. Üç gün daha aralıklı kar var, çarşamba akşamı ve perşembe günü ise yoğun kar yağışı bekleniyor. Bugün Malatya 2, Van 3 derece.

Karadeniz'de sağanak yağış akşam Zonguldak ve Samsun arasında kuvvetlenecek. Çarşamba ve perşembe günü Bolu, Düzce ve Kastamonu boyunca yoğun kar yağışı bekleniyor. Bugün Trabzon ve Samsun 12, Bolu 4 derece.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*