İstanbul "yaşam kalitesi"nde 2 sıra geriledi

İstanbul
  • Giriş : 05.09.2007 / 23:49:00

İstanbul, geçen yılki 102. sıradaki yerinden iki sıra gerileyerek 104. sıraya düşmüş oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya kentlerinin değerlendirilmesi sırasında Economist araştırmacıları tarafından 5 ana kriter göz önünde tutuldu. Bu kriterlerin istikrar, sağlık hizmetleri, eğitim hizmetleri, kültür ve çevre ile altyapı olduğu bildirildi.

Bu kriterlerin sonuçlara yansıtılmasında ise farklı ağırlık puanları uygulandı. Örneğin kentlerin istikrar açısından aldıkları puan sonucu yüzde 25 oranında etkilerken, sağlık hizmetlerinin puana etkisi yüzde 20, kültür ve çevre koşullarının etkisi yüzde 25, eğitim hizmetlerinin etkisi yüzde 10 ve altyapının etkisi de yüzde 20 oldu.

Bu değerlendirmeler ışığında dünyanın en “yaşanılası” kenti Kanada'daki Vancouver oldu. Geçen yılın da birincisi olan Vancouver'ı, yine geçen yıl da aynı sırada yer alan Avustralya'nın Melbourne kenti izledi. Söz konusu kentleri ilk iki sıraya taşıyan en belirgin özelliklerin düşük suç oranları, çok az olan istikrarsızlık ve terror tehdidi ile iyi planlanmış altyapıları olduğu belirtildi.

Üçüncü sırada, geçen yılın da üçüncüsü olan Avusturya'nın başkenti Viyana, 4. sırada geçen yıl da aynı sırada yer alan Avustralya'nın Perth kenti ve 5. sırada da Kanada'nın Toronto kenti yer aldı.

6. Sırada Avustralya'nın Adelaide kenti, 7. sırada Finlandiya'nın başkenti Helsinki, 8. sırada Kanada'nın Calgary kenti, 9. sırada Danimarka'nın başkenti Kopenhag ve 10. sırada da Cenevre yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious