İstanbul yıkılsa da köprülere bir şey olmaz

  • Giriş : 04.08.2007 / 17:42:00

Deprem kuşağı üzerindeki İstanbul köprülerinin büyük şiddette bir depremde bile yıkılmayacağı öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin Misisipi Nehri üzerindeki asma köprünün yıkılmasından sonra dikkatler Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüsü'ne çevrilmişti.

Köprülerden sorumlu Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü, "İstanbul yerle bir olsa bile, köprülerimiz kullanılır" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Misisipi Nehri üzerindeki asma köprünün metal yorgunluğu nedeniyle çökmesinden sonra dikkatler, İstanbul Boğazı üzerindeki iki asma köprüye çevrilmişti. Günde 180 bin aracın geçtiği 33 yaşındaki İstanbul Boğaziçi Köprüsü ve çoğunluğu ağır tonajlı araçlar olmak üzere günde 230 bin aracın geçtiği 20 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün metal yorgunluk durumu merak ediliyordu.

Köprülerden sorumlu olan Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü, gazeteciler ve vatandaşlar tarafından, bilgi almak amacıyla yoğun talep gelince, dün bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, Karayolları 17. Bölge Müdür Yardımcısı Asım Öztürk, sorumlu olduklar bölge içerisindeki köprü, tünel ve viyadükler ile ilgili bilgi verdi.

Özellikle, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nin son durumunun merak edildiğine dikkati çeken Öztürk, çelik köprülerde en önemli hadisenin, korozyona karşı koruma hali olduğunu ve bu konuda köprülerde gerekli çalışmalar özenle yapıldığını belirtti.
"Şu şiddete depreme dayanır mı?" sorularının kendilerine sıkça geldiğini de belirten Öztürk, "Yapıtın depreme, uzaklığı, yakınlığı veya deprem fayının yer yüzüne yakınlığı derinliği gibi bazı kriterler var. İstanbul üzerinde değerlendirirseniz, çok büyük deprem olursa köprülerimiz hasar görebilir.

Ancak, biz şunu iddia ediyoruz, çok şiddetli depremde bizim köprülerimiz yıkılmaz. Bu noktaya gelindiğinde İstanbul'da ayakta kalan bina yapısı tek-tük olur. En güvenilir yapılar, bizim Karayolu'nun yapılarıdır diyebiliriz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious