İstanbul'a 10 milyon turist gelecek

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olmasının, İstanbul'a 10 milyon turist ve 500 milyon Avro gelir getireceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Beyazıt Halk Kütüphanesi'nde düzenlenen ''2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'' konulu konferansta konuşan Taşbaşı, kültür başkentlerinin seçim süreçleri ile hedeflerini anlatarak, İstanbul'un kültür başkenti ilan edilmesi süreci hakkında bilgi verdi.

Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan başvurunun, ''tamamen resmi'' bulunması nedeniyle kabul edilmediğini, bu başvurunun sivil inisiyatifin öncülüğünde ama devlet desteğiyle olması gerektiğini ifade eden Taşbaşı, daha sonra sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla oluşturulan komite tarafından yapılan başvurunun kabul edildiğini anlattı.

Kültür başkenti hazırlıklarına değinen Taşbaşı, bu amaçla bir yasa taslağı hazırlanarak TBMM'ye sunulduğunu, 3 trilyon liralık bütçeyle çeşitli restorasyon ve kültür-sanat etkinliği projelerinin hazırlandığını ifade etti.

Taşbaşı, kültür başkenti olmasının, İstanbul'a ekonomi ve tanıtım açısından büyük katkı sağlayacağını vurgulayarak, ''Geçen yılki turist sayımız 5 milyondu, bu yılı 6 milyonla kapatmayı düşünüyoruz. Kültür başkenti ilan edildiğimiz 2010 için bu rakamın daha da yüksek çıkmasını bekliyoruz. Tahminlerimize göre 2010 yılı, İstanbul'a 10 milyon turist ve 500 milyon Avro gelir getirecek'' dedi.

Kültür başkenti bahanesiyle kentin alt ve üst yapısında ciddi çalışmalar yapılacağını da dile getiren Taşbaşı, önümüzdeki yıldan itibaren 2010 hazırlıkları kapsamında düzenlenen projelerin tek tek hayata geçirileceğini ve kentin silüetinin değişeceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious