İstanbul'a 3 yeni hastane

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

İSTANBUL İl Genel Meclisi AKP Grup Başkanı Seyfullah Şahbaz, İstanbul’a 3 yeni hastane müjdesi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şahbaz, İl Özel İdaresi’nin 2007 yılı bütçesini oluşturan 325 milyon YTL’nin derslik ve hastane yapımı için harcanacağını, Pendik’e 420 yataklı hastane, Avrupa ve Asya yakasına ise toplam 200 yatak kapasiteli 100 milyon YTL maliyetinde 2 yanık hastanesi yapacaklarını söyledi.

İstanbul İl Genel Meclisi üyeleri, hafta sonunu Bolu Abant Tabiat Parkı’nda bulunan Büyük Abant Oteli'nde geçirdi. 5302 Sayılı İl Özel İdare Yasası ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendiğini söyleyen Seyfullah Şahbaz, toplantıya AKP'den 159, Anavatan ve Saadet Partisi'nden ise birer meclis üyesinin katıldığını, otellerde yer kalmaması nedeniyle 64 kişilik CHP grubu için ise gelecek hafta aynı yerde ikinci bir toplantı düzenleneceğini söyledi. CHP ile aralarında sorun olmadığını belirten Şahbaz, “Bu ayrı toplantılar, CHP’li üyelerle anlaşamamazlıktan değil, sadece yeterli oda bulunmamayışından kaynaklandı. CHP’li arkadaşlarla son derece uyumlu çalışıyoruz. İstanbul halkı için alınan kararları, hep oybirliği ile alıyoruz” dedi.

3 HASTANE YAPILACAK

2007 yılı İstanbul İl Özel İdare bütçesinin 325 milyon YTL olduğunu açıklayan Şahbaz, şöyle konuştu;

“İstanbul İl Özel İdare bütçesini devirlerle birlikte 1.5 katrilyon lira ile aldık. Yatırım olmayınca para fazlasıyla birikmiş. Göreve gelir gelmez, Okmeydanı’nda Diş Hastalıkları Hastanesi’ni yaptık. Koşuyolu Devlet Hastanesi’ni 20 yıllık atıl vaziyetten kurtarırken, 20’ye yakın yarım kalmış hastaneleri tamamlayarak hizmete girmelerini sağladık. Şimdi yeni hastaneler yapmak için çalışmalar yapıyoruz. İlk olarak Pendik’te 105 milyon YTL maliyetli 420 yataklı ve oda sistemli bir hastanenin yapımını gerçekleştireceğiz. Tek kişilik odalara sahip olacak bu hastane, İstanbul’da bir ilk olacak. Ayrıca Asya ve Avrupa yakasına toplam 200 yataklı 100 milyon YTL maliyetli iki yanık hastanesi yapmak için çalışmalar son noktaya gelmiş bulunuyor”

OKUL YAPIMINA DA ÖNEM

Seyfullah Şahbaz, seçimden bu yana yaptırılan 11 bin derslik sayesinde sınıflardaki öğrenci sayısını 83’ten 60' düşürdüklerini de belirterek, konuşmasını şu sözlerle tamamladı;

“Merkez ilçelerde 90, ilçelerde 100 kişilik sınıflar mevcuttu. Bir yılda 472 okula 11 bin yeni derslik yaptırarak, sınıf başına düşen öğrenci sayısını 60’lara çektik. 2007 yılında 100 milyon YTL’lik derslik sayesinde bu sayının 40 öğrenciye indirilmesini sağlayacağız”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious