İstanbul'a 3 yüzer marina yapılacak

İstanbul'a 3 yüzer marina yapılacak.8940
  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı'nda Tarabya, İstinye ve Büyük Bebek koylarına yüzer marina yapmak için proje hazırladıklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Topbaş, Tarabya Koyu'na akan atık suların biriktirdiği çamur tabakasının taranarak temizlenmesi çalışmalarını basın mensuplarına yerinde göstererek bilgi verdi.

Göreve geldiklerinden beri, 234 kilometrelik sahilin 170 kilometresini denize girilebilir hale getirdiklerini anlatan Topbaş, Baltalimanı'ndan Sarıyer'e kadar atık su tünel çalışmasının bittiğini ve üst bölgelerde oturanların atık sularının toplanarak kolektöre bağlandığını kaydetti.

Topbaş, İstanbul'un bir deniz kenti olmasına rağmen yeterince denizden yararlanamadığını, kentte turizmi etkileyecek olan marinaların da belirli boyutta gelişmesini sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

"Pendik Belediyesi ile ihale yaptık"

Pendik Belediyesi ile çok ciddi ölçekte bir marina ihalesini yaptıklarını, Kartal'da da bir marina projeleri bulunduğunu anlatan Topbaş, “Arzumuz, vatandaşa ucuz bir hizmet vererek, teknelerin sahile bağlantılarını kaldırıp, burada insanların rahatlıkla yürümesini, balık tutmasını ve denize girebilmesini sağlamak. Yakın bir tarihte bunun startını vereceğiz" dedi.

Topbaş, teknik birliktelik adına dünyada bu alanda iyi olduğuna inandıkları yabancı bir firmayla da ortaklık olabileceğini söyledi.

Kıyı denetimini Büyükşehir yapacak

Şu anda sahilde teknelerin kıyıya bağlanmasına kendilerinin müdahale edemediğini, ancak sistemi kontrol altına alarak hoş olmayan ve vatandaşı sahilden kopartan görüntüleri ortadan kaldırmak için müdahale yetkisi istediklerini anlatan Topbaş, Denizcilik Müsteşarlığı ile yaptıkları görüşmeler sonucunda bu kontrolü üzerlerine alma konusunda mutabakata vardıklarını bildirdi.

Topbaş, "Oradaki vatandaşlarımızı mağdur etmeden, yer göstererek bu düzenlemeyi yapmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious