İstanbul'a 3. köprü yapılacak mı?

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, İstanbul'a yapılması düşünülen üçüncü köprü ve İzmit geçişinin başlaması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatının beklendiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Özak, bazı inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Kocaeli'ye geldi. İlk ziyareti Kocaeli Valisi Erdal Ata'ya yapan Özak, yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. İstanbul'da yapılması düşünülen üçüncü köprü ile ilgili çalışmaların devam ettiğini açıklayan Özak, çalışmaların başlaması için Başbakan Erdoğan'ın talimatı beklediklerini söyledi.

Özak, şöyle konuştu; "1988 yılında yapılan ikinci köprüden sonra karayollarının üçüncü geçiş ile ilgili çalışmaları oldu. Gelecek ay, Başbakan, ben, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve meclis üyeleri oturarak bir güzergâh belirleyeceğiz. Bu toplantıda üçüncü köprü netlik kazanacak. Proje yap- işlet-devret modeli ile yapacak ve bu konu ile ilgili büyük şirketler şimdiden karayolları ile çalışmalara başladı. Üçüncü köprü de İstanbul'un ulaşımına yetmez. Bizim bir teklifimiz var. Güney Marmara'da ve Tekirdağ'da bir liman yapılarak buranın ulaşımını rahatlatabiliriz."

İstanbul'a yapılacak üçüncü köprüden sonraki projenin İzmit geçişi olduğunu belirten Özak, Körfez üzerinde daha önce bir köprü projensin gündeme geldiğini ve daha sonra devamının gelmediğini söyledi. Özak, sözlerini şöyle sürdürdü; "İzmit geçişi ile ilgili bizden önce başlanan ancak devam edilmeyen bir proje var. Bu geçişin güzergâhı belli, ama bunun projesi ele alınacak. Ve bu proje, yap-işlet devret modeli mi yoksa kamu tarafından mı yapılacağına karar verilecek. Bu proje ile birlikte Bursa çevre yolu yapılacak."

Vali Erdal Ata, İzmit içinde geçen D-100 karayolundaki yoğunluğu kaldırmak için TEM Otoyolu'nun Köseköy ve Körfez arasındaki bölümün ücretsiz olması önerisine Özak, olumlu bakmadı. Bu teklifin kabul edilmesi durumunda başka bölgelerde de aynı teklifin geleceğini belirten Özak, sözlerini şöyle tamamladı; "İstanbul'da bu konuda öneriler getirdi. Tamamen kaldırmak çok zor. Burada kaldırdığımız takdirde başka yerlerde isteyecek o yüzden kaldırılması çok zor. Bu sorunları yapacağımız projelerle halletmeye çalışacağız. Hükümetin üzerinde durduğu en büyük projelerden birisini Boğaz Köprüsü ve Çevreyolu, İzmit geçişi ve devamında Bursa çevre yolu yapılarak İzmir'e bağlanması üçünü olarak da Ankara-İzmir Otoyolu. Bu projelerle ilgili çalışmalar devam ediyor. Biz hazırlıktayız. Bu konuda dünyada uzman firmalar var, yapıp işletip devredecek firmalar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious