İstanbul'a çamur yağdı

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Marmara'da sel uyarısı yapıldı. Altı yılın en sıcak martını yaşayan İstanbul'a 'kırmızı çamur' yağdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yağmuru bekleyen İstanbul'a yağmur yağdı. Ama kırmızı ve çamurlu halde. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, dün sabah kentin bazı bölgelerine iki saat boyunca 'çamurlu su' yağdığını, yağışın daha sonra normale döndüğünü açıkladı ve endişe edecek bir durum olmadığını söyledi.
"İki gündür etkili olan kuvvetli lodos ve uzun süredir yağmur yağmaması nedeniyle havada biriken egzoz gazı, duman, toz gibi kirletici partiküller yağışla birlikte yeryüzüne indi" diyen Yıldırım, bunun normal bir süreç olduğunu belirtti.

Fırtına ev yıktı
Öte yandan Meteoroloji yetkilileri Marmara Bölgesi için sel uyarısı yaptı. Marmara Bölgesi'nin batısında dün başlayan yağışların iki gün daha devam edeceği belirtildi.
Yağışlar sırasında başta Çanakkale olmak üzere Edirne ve Kırklareli'nde hayat olumsuz yönde etkilenecek. Bu bölgelerde sel ve su baskınları beklendiğini belirten Meteoroloji Bölge Müdürü Yıldırım, yetkililere ve vatandaşlara tedbir almaları konusunda uyarıda bulundu.
Önceki gün sağanakla etkisini artıran fırtına Çanakkale'de boş bir evin yıkılmasına neden oldu. Rögarlardan su taşınca Çanakkale Devlet Hastanesi'nin kantinini de su bastı. Metrekareye 24 saatte 116 kilogram yağmurun düştüğü Çanakkale'de yağmurun bu akşam kesilmesi bekleniyor. Tekirdağ'ın Saray ilçesinin Ayvacık Köyü'nde, şiddetli lodos birçok ev ve işyerine hasar verdi.

İstanbul'da bahara ara
Yağışların son altı yılın en sıcak mart ayını yaşayan ve gözlerini barajlardaki doluluk oranına diken İstanbul'daysa çok etkili olması beklenmiyor. İstanbul'da hafta başında 24 dereceye kadar ulaşan hava sıcaklığı böylece mevsim normallerinin sekiz-10 derece üstüne çıkmıştı. 26 Mart Pazartesi gününden itibaren sıcaklıkların 11-12 derece seviyesine inerek yeniden mevsim normallerine döneceği tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious