İstanbul'a en yakın 11 doğa harikası

İstanbul'a en yakın 11 doğa harikası.16215
  • Giriş : 25.05.2009 / 08:18:00

İstanbul'un stresinden uzaklaşmak isteyenlere, gezilip görülebilecek yakın yerlerin listesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


AĞVA: İstanbul'a 100 km uzaklıkta. Kumsalı, koyları, kayalıkları ve ormanla iç içe görüntüsü ile ünlü. Kilim Koyu, Gelin Kayası, Saklı Göl, Ağva'da görülmesi gereken yerlerden.

ADALAR: Sadece yaz aylarında değil, yılın her dönemi gezmek için uygun. Yürüyüş, faytonla gezinti yapılabilir, yazın denize girilebilir. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken adalara gidenler, isterlerse tarihi mekanları da gezip görebilir.
KARABURUN: Çatalca'ya bağlı bir Karadeniz sahili. Büyükçekmece'ye 50 km uzaklıkta. Plajı ve koyu ile göz kamaştırıyor.

KARASU: İstanbul'a 280 km uzalıkta. 'Karasu' denilince akla ilk gelen, uzun ve geniş kumsalı. Yakın bölgede yaşayanların yazları denize girmek için tercih ettikleri yerlerin başında Karasu geliyor.

KASTRO: Tekirdağ'ın Karadeniz'e açılan tek kıyısı olan Kastro, dişbudak ağaçlarıyla süslü yemyeşil bir koy. Koruma altındaki bu milli parkta denize girebilir, Bahçeköy Deresi'nde deniz bisikletiyle gezebilir ya da ormanda yürüyüş yapabilirsiniz.

KEFKEN: İstanbul'a 160 km uzaklıkta. Kefken aslında bir balıkçı kasabası. Kefken merkeze geldiğinizde, limanı ve balıkçı teknelerini karşınızda buluyorsunuz. Kefken yakınlarında bulunan koylar ise bakirliği ile cezbedici. Özellikle Cebeci kumsalı ile bir tatil beldesi özelliği taşıyor.

KERPE: İstanbul'a 150 km uzaklıkta. Yakın zamana kadar kendi halinde küçük bir balıkçı köyüydü. İstanbul'a yakınlığı, el değmemiş doğası, denizi ve doğal çevresi ile keşfedildi.

KİLYOS: Bir sahil köyünde yemek yemek, trafik kargaşasından uzaklaşıp sakin bir ortamda deniz ve doğa içinde hafta sonu tatili ve dinlencesi yaşamak istiyorsanız, İstanbul Sarıyer ilçesinin bu güzel beldesi Kilyos'u ziyaret edebilir, yaz aylarında plaj ve deniz keyfini sürebilirsiniz. Bir tarafı ormanlarla kaplı, diğer tarafı da deniz ile iç içe bir tatil mekanı. 'İstanbul'da hafta sonu tatili' denilince akla ilk gelen alternatiflerden. Kilyos, Sarıyer'e 11, Taksim'e 32 ve İstanbul Atatürk Havalimanı'na 50 kilometre mesafede.

KIYIKÖY: Trakya'nın Karadeniz sahilinde, Kırklareli'nin bir ilçesi. Yöre, İstanbul'a 164 km uzaklıkta huzurlu bir tatil merkezi. Kıyıköy'de doğaya ve tarihe yolculuk yapılabilir.

SAPANCA: İstanbul'a 100 km uzaklıkta. Stresli şehir hayatından bunalıp kendini doğaya bırakmak isteyenler için vazgeçilmez yerlerden... Yeşil ve mavinin farklı tonlarını Sapanca'nın doğasında görebilirsiniz.

ŞİLE: İstanbul'a 70 km uzaklıkta. Tarihi ve tabii yapısı ile önemli turizm merkezlerinden biri. Şile Kalesi, Şile Feneri ve şile bezi, Şile ile birlikte anılan birer marka haline gelmiştir.

Takvim

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*