'İstanbul'a gidiyoruz demeye çekiniyoruz'

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Dünya metropolleri arasında önemli bir yeri olan İstanbul, özellikle Romanya, Ukrayna, Türkmenistan ve Kazakistan başta olmak üzere bazı ülkelerde fuhuşla anılır hale geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Asayiş Şubesi Ahlak ve Kumar Büro Amirliği'ne bağlı ekipler, fuhuşla mücadele amaçlı Aksaray'da bulunan 4 ayrı diskoya yaptıkları operasyonda biri AİDS'li, yabancı uyruklu 20 kadını yakalayarak gözaltına aldı.

İstanbul'a özellikle valiz ticareti için gelip aylarca kalan Romanya, Ukrayna, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan uyruklu kadın turistler, ailelerine ya da çevrelerine, hangi ülkeye gittiklerini söylemeye çekindiklerini söyledi. İstanbul yerine "Atina'ya gidiyoruz" diyerek ülkelerinden ayrıldıklarını belirten kadınlar, "İstanbul'a gidiyoruz demeye çekiniyoruz. Çünkü ülkemizde İstanbul'un ismi fuhuş ile anılır hale geldi. Eğer İstanbul'a gidiyoruz dersek bizim hakkımızda 'fuhuş için gidiyorlar' şeklinde bir düşünce var." itirafında bulundu. Bu sözlerini resmi ifadelerinde vermekten çekinen kadınların dostane açıklamaları, Türkiye'nin Avrupa ve Asya ülkelerindeki imajını gösterdi.

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak ve Kumar Büro Amirliği'ne bağlı ekipler 2006 yılında 300'e yakın fuhuş operasyonuna imza atarken, gözaltına alınan ve yasa gereği sınırdışı edilen kadın sayısı 2 bini buldu. Fuhuş yapmanın yasak olmadığı, sadece yaptırmanın cezalandırıldığı Türkiye'den ülkelerine gönderilen kadınların, isimlerinde bir iki harfi değiştirerek ya da sahte kimlik kartlarıyla pasaport çıkartarak Türkiye'ye tekrar geldikleri ileri sürüldü. Türkiye'ye gelen yabancı uyruklu kadınların fuhuşa kimi zaman kandırılarak itildiklerini söyledikleri, kimi zaman da yurtdışındaki gazetelere verilen iş ilanı ile Türkiye'ye getirilen pasaportlarına ve kimliklerine el konulması suretiyle fuhuşa zorlandıklarını söyledikleri öne sürüldü.

Türkiye'de fuhuş ile ülkelerindekinden daha fazla para kazandıklarını bilen bazı kadınların ise İstanbul'daki bağlantıları vasıtasıyla Türkiye'ye geldikleri öğrenildi. Polisin ilk olarak fuhuşa zorlanan kadınları kurtarabilmek için uğraş verdiği belirtilirken, bu kadınları zorla fuhuş yaptıranların tespit edilmesinin çok önemli olduğu ifade edildi. İstanbul'daki vatandaşların fuhuş konusunda polise bilgi vermesinin çalışmalar için önemli olduğunu aktaran polis yetkilileri "157 Yardım Hattı" vasıtasıyla bilgi verilebileceğini kaydetti.

Öte yandan son olarak Pazar günü Aksaray'da 4 ayrı diskoya yapılan fuhuş baskınında 20'si yabancı uyruklu olmak üzere toplam 30 kadın gözaltına alındı. Kadınlardan Moldovyalı Aurelia B.'nin AİDS'li olduğu belirlendi. Diskolarda kimlik kontrolü yapan polis, fuhuş için anlaşma yaptığı kadınları sağlık kontrolü için Cankurtaran Deri Tenasül ve Zührevi Hastalık Hastanesi'ne götürdü. Burada yapılan incelemede Moldovya uyruklu Aurelia B.'nin AİDS'li olduğu belirlendi. Aralarında Meteroloji Mühendisi, Ekonomist ve matematik öğrencisinin bulunduğu 20 kadının çeşitli hastalıklar taşıdığı belirtildi. Polis özellikle Aurelia B.'nin ve diğer kadınlarla birlikte olan erkeklerin sağlık kontrolü yaptırmasını istedi.

Aksaray'da yapılan operasyonla gözaltına alınan yabancı uyruklu 13 kadının fuhuş yapmak suçundan ve vizelerinin dolmasından dolayı sınırdışı edileceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious