İstanbul'a hep Obama mı gelse?

İstanbul'a hep Obama mı gelse?.14561
  • Giriş : 08.04.2009 / 08:03:00
  • Güncelleme : 08.04.2009 / 08:20:59

ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyareti, diğer liderlerin aksine İstanbul trafiğini rahatlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birçok liderin İstanbul ziyaretinde yaşanan yol sıkıntısından tecrübe kazanan vatandaşlar, bir günlüğüne de olsa araçlarını otoparkta bırakarak işlerine, metrobüs, otobüs, tren ve denizyolunu kullanarak gitti.

Kara ulaşımına talep yüzde 40'lara varan oranda artarken, deniz ulaşımında da yüzde 100 doluluğa ulaşıldı.

Türkiye, yakın tarihte üç ABD başkanını ağırladı. 1990'da George H.W. Bush, 1999'da Bill Clinton, 2004'te George W. Bush. 2008'de ise İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye'yi ve İstanbul'u ziyaret etti. Her ziyarette alınan olağanüstü önlemlerle çok sayıda yol trafiğe kapanmış; tedbirsiz yola çıkan vatandaşlar mağdur olmuştu. Ancak ABD Başkanı Barack Obama'nın İstanbul ziyaretinde vatandaşlar tedbirli davrandı ve çok önemli bir trafik sorunu yaşanmadı. Diğer ziyaretlerden tecrübeli vatandaşlar, bu ziyaret sırasında bir gün de olsa özel araçlarını evde bırakarak toplu taşımaya yöneldi. Vatandaşların talebinin artacağı öngörülerek İETT tarafından ek seferler konuldu. Toplu ulaşıma talebin yüzde 40 arttığını dile getiren yetkililer, ek seferler ve araç sayılarının artırılarak vatandaşların talebini karşılamaya çalıştıklarını kaydetti. Özellikle metrobüste yoğun bir talep patlaması yaşandığı dile getirildi. Vatandaşların da kapanan yollar için duyarlı davrandığı kaydedildi.

İDO yetkilileri de vatandaşların, trafik kaygısından dolayı deniz ulaşımına yöneldiğini belirtti. Normal günlerde yüzde 60 doluluk oranına sahip olduklarına dikkat çeken yetkililer, Obama'nın ziyaret gününde, deniz otobüsü, vapur, arabalı vapur seferlerinde yüzde 100 doluluk oranına ulaştıklarını kaydetti. Deniz ulaşımının özellikle Haliç ve Dolmabahçe-Çırağan arasında yoğunlaştığı bilgisi de verildi. Ek sefere ihtiyaç duyulmadığını bildiren İDO yetkilileri, gerektiği takdirde ek sefer koyabilecek durumda olduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*