İstanbul'a nefes aldıracak proje

İstanbul'a nefes aldıracak proje.17796
  • Giriş : 02.05.2009 / 15:04:00

Boğaz'ın altında yapılarak iki kıtayı birbirine bağlayan tünel tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Düzce'deki Melen Çayı'ndan borularla getirilen su artık İstanbul Boğazı'nın altındaki bu tünelden geçerek Avrupa kıtasına ulaşacak.

Melen Projesi kapsamında Ömerli Barajı'na ulaştırılan su artık Avrupa yakasına da akıtılacak. İstanbul Boğazı'nda deniz seviyesinin 135 metre altından geçen ve 3 bin 145 metrelik "Derbent-Beykoz Şaftı Arası Boğaz Geçiş Tüneli" bugün tünel delme makinesinin kazısıyla tamamlandı. Tünelin tamamlanması nedeniyle düzenlenen törene Çevre ve Orman Bakanı Veysel Erdoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, DSİ Genel Müdürü Haydar Koçaker, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural ile inşaatın gerçekleşmesini sağlayan mühendis ve işçiler katıldı.

Törende konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, "Benim en mutlu günlerimden biri. Tesis açılışında bütün yorgunluğumu unutuyorum. İstanbul'da su ile ilgili bir tesis olunca daha da heyecanlanıyorum." dedi. 20 Ekim 2007'de Melen'den İstanbul'a su akmaya başladığını anlatan Bakan Eroğlu, bu suyun Avrupa yakasına taşınması için de Boğaz'ın altından bu tünelin yapımı için adım attıklarını söyledi. Tünelin çok kısa sürede tamamlandığını anlatan Bakan, emeği geçenlere teşekkür etti.

Bakan Eroğlu, İstanbullulara su sorunu yaşatmamak, eziyet çektirmemek için gece gündüz çalıştıklarını bu kapsamda önemli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Bunlardan en önemlisinin Düzce'deki Büyük Melen Çayı'nda 1 milyar 190 milyon metreküplük suyun İstanbul'a taşınması projesi olduğunu anlatan Eroğlu, ilk proje kapsamında getirilen suyun Ömerli Barajı'na akıtıldığını dile getirdi. Bu suyun Avrupa yakasına da akıtılması için 1 milyar 300 milyon dolar maliyetli bu projenin dünyadaki en büyük su temini projesi olduğunu kaydetti. Bakan Eroğlu, yapımına 14 ay önce başlanan tünelin kısa sürede çok başaralı bir çalışma yürütüldüğünü dile getirdi.-"BAŞBAKAN GELECEK İKİ TANKER SU GÖNDERİVER"-

Bakan Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1994 yılını hatırlatarak yaşadıkları sıkıntıları da anlattı. Erdoğan'ın kendisini İSKİ Genel Müdürü yaptığını söyleyen Eroğlu, o dönemde İstanbul'da sürekli su kesintileri olduğunu, İSKİ'nin kasasının boş olduğunu, yatırım yapılmadığını anımsattı. Kendilerinden önceki Nurettin Sözen yönetiminden devraldıkları İstanbul'da zor şartlarda göreve başladıklarını anlatan Eroğlu şunları söyledi: "Şimdi milletvekili olan Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık her gün arıyordu. 'Ne olur iki tanker su gönderin' diyordu. İstanbul Valisi, 'Aman sayın İSKİ Genel Müdür'üm, bu hafta sonu Başbakan gelecek. Lütfen Başbakan'ın evinin oraya 2 tanker su gönderiver' diyordu. Çocuklar yıkanamadığı için eczanelerde bit ilaçları tükenmişti. Tankerlerden aldıkları suları üst katlardaki evlerine çıkarmaya çalışan pek çok hanımefendinin bel fıtığı rahatsızlığı çektiğini hatırlıyorum. Bayanların bidonlarla İSKİ'nin önüne gelip 'Su, su, su' diye eylem yaptığını hatırlıyorum. Bunları gördükten sonra büyük düşündük gece gündüz çalıştık. Ta o tarihte dedik 'Biz İstanbul'un 2040 yılına kadar master planını yapacağız' dedik. O zamanki belediye başkanımız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Aman bunu her yerde söyleme. Kimi yere 15 günde bir su veriyoruz, hanımefendiler seni süpürge sapıyla kovalar' diye uyarmıştı. 1 Ocak 1995'ten itibaren İstanbul'un her yerine su vermeye başladık. 8 ayda İstanbul'daki su kesintilerini ortadan kaldırdık. O günden beri su sıkıntısı yok İstanbul'da."

İBB Başkanı Kadir Topbaş da "Tarihi bir ana" tanıklık ettiklerini söyledi. Çok önemli bir gün yaşadıklarını söyleyen Topbaş, "Su geçiş tünelinin açılışı çok önemli ve tarihi bir an. Gayet basit gibi geliyor ama kolay değil. Teknolojik imkanlar olmasaydı bu gerçekleşmezdi. İnsan gücüyle denizin 135 metre altından böyle bir tünel kurulması asla mümkün olamazdı." dedi. Tünelin yapımında ne kadar hassas hareket edildiğini anlatan Topbaş, "İstanbul'un iki yakasında birden başlayan tünel iki yakayı birbirine bağlıyor. Günde 3 milyon metreküpe kadar su geçecek. Bu kentte yaşayanları artık su problemi bitmiştir. İki taraftan başladı dengeli bir noktada birleşti. 5 milimetre hata ile iki tünel birleşti. Bundan sonra İstanbul artık susuzluk çekmeyecek." dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Veysel Eroğlu, Kadir Topbaş ve diğer yetkililer butona basarak kazı makinesinin tünelin son kısmını kazmasını sağladı. Tünel delme makinesi belirlenen yeri delerek tünel kazı çalışmasını tamamladı.-RAKAMLARLA MELEN PROJESİ-

Açılışı yapılan tünelin Avrupa yakasında kalan kısmı ile tabandaki bölümü Tünel Delme Makinesi ile yapıldı. Asya yakasındaki kısmı ise del-patlat yöntemi ile gerçekleştirildi.

Melen Projesi'nin özellikleri ise şöyle: "Ülkemizde tek proje kapsamında yapılan içme suyu amaçlı en uzun iletim hattı (187,6 km)

-Asya ve Avrupa kıtası ilk defa İstanbul Boğazı'nın altından geçen ve içerisinden su iletilen bir kara tüneli ile birleştirildi.

-Yapımı devam eden Melen Sistemi I. Aşama ile yıllık 268 milyon metreküp ilave su temin edilerek 2,5 milyon nüfusun ihtiyacı karşılanmış olacak. Üç kademeden oluşan Melen Projesi tamamlandığında ülkemiz içme suyu sektöründe en büyük yatırım gerçekleştirmiş olacak ve tek bir proje ile yılda 1 milyar 190 milyon metreküp su Anadolu'dan Avrupa'ya taşınmış olacak.

-Temin edilen suyu Asya yakasından Avrupa yakasına taşımak amacıyla inşa edilen ve Asya ile Avrupa'yı yeraltından birbirine bağlayan ilk tünel olan Boğaziçi Tüneli günde 2,8 milyon metreküp suyu yani Avrupa yakasının şu anda kullandığı suyun 2,5 mislini Avrupa yakasına taşıyacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*