İstanbul'da, kamuda çalışan işçiler eylemde

İstanbul'da, kamuda çalışan işçiler eylemde.34214
  • Giriş : 14.03.2008 / 12:43:00

Bugün saat 10.00 ile 12.00 arasında İstanbul'un çeşitli bölgelerinde gösteriler yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na karşı Emek Platformu'nun aldığı karar gereği bugün saat 10.00 ile 12.00 arasında çalışanların ''Çalışmama Hakkını Kullanma'' eylemi kapsamında, İstanbul'da da çeşitli gösteriler yapıldı.

ANKARA GARI'NDA TRENLER HAREKET ETMEDİ

Haydarpaşa Garı'nda toplanan TCDD çalışanları adına basın açıklamasını Birleşik Taşımacılık Sendikası 1 No'lu Şube Başkanı Hasan Bektaş yaptı.

Bektaş, ''Bugün herkes sokakta, hükümeti iki saatlik eylemle uyarıyoruz. Emekçiler olarak çocuklarımızın geleceğiyle oynanmasına izin vermeyeceğiz. Demiryolları çalışanları olarak kurumumuzun satılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu esaret yasasının, Meclis'ten çıkmaması için elimizden geleni yapacağız'' dedi.

Bu arada, saat 10.00'da Haydarpaşa Garı'ndan Ankara'ya hareket etmesi gereken ''Başkent Ekspresi'' saat 12.00'ye kadar rötar yaptı. Gar çalışanlarının eylemi sebebiyle Başkent Ekspresi'nin saat 12.00'de Ankara'ya hareket edeceği, yolcuların isterlerse biletlerini kesintisiz olarak iade edebilecekleri anons edildi.

-KADIKÖY BELEDİYESİ İŞÇİLERİ YÜRÜDÜ-

DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikasına üye Kadıköy Belediyesi işçileri de, belediye binasında toplanarak, çeşitli sloganlar attı. Davul-zurna eşliğinde halay çeken işçiler, bazı kurum çalışanlarının da katılımının ardından Sögütlüçeşme Caddesi üzerinden Kadıköy İskele Meydanı'na kadar yürüdü.

Yürüyüşün ardından konuşan Genel-İş 1 No'lu Şube Başkanı Şahan İlsever, tasarı ile işçinin, memurun, küçük esnafın, sosyal güvenlik hakkının kısıtlandığını savundu.

İlsever, emeği ile geçinen herkesi bugün ve gelecekte güvencesiz bir yaşam beklediğini ifade ederek, ''Herkes bu yasal düzenlemelerden olumsuz şekilde etkilenecektir. Sosyal güvenlikten sonra sıra kıdem tazminatındadır. Hükümet hazırladığı ve ana unsurlarını kamuoyuna açıkladığı istihdam paketi ile başta kıdem tazminatı olmak üzere, sosyal devletin geriye kalan kırıntılarını da temizlemeye hazırlanmaktadır'' iddiasında bulundu.

-ŞİŞLİ BELEDİYESİ ÇALIŞANLARI-

Şişli Belediyesi çalışanları da belediyenin Temizlik İşleri Müdürlüğü önünde toplanarak, eyleme destek verdi. İşçilerin buradaki eylemine DİSK Genel Başkan Vekili İsmail Yurtsever de katıldı.

Yurtsever, burada yaptığı açıklamada, söz konusu yasa tasarısının kazanılmış hakları ortadan kaldırdığını savunarak, ''TBMM'ye sunulan tasarının geri çekilmesini, geniş katılımlı bir tartışma ortamında çalışılarak taleplerimiz doğrultusunda yeniden düzenlenmesini istiyoruz'' dedi.

Bu arada, Emek Platformu'nun eyleme başladığı saat 10.00'dan itibaren İstanbul'da İETT otobüsleri, tramvay, şehir hatları vapurları ve banliyö trenlerinin çalıştığı gözlendi.

METRO'NUN ENERJİSİ KESİLDİ

Ankara metrosunda enerji kesintisi nedeniyle ulaşım aksadı. Tek raya enerji verilmesi nedeniyle trenler gecikmeli olarak istasyonlara ulaştı. Trenlerin yavaş gitmesi nedeniyle, vatandaşlar yaşanan olayı 'iş yavaşlatma eylemi' olarak değerlendirdi. İşlerine gitmek isteyenler, metroda yaşanan iş yavaşlatma eylemi gibi arıza nedeniyle zor anlar yaşadı. Yolcular, kalabalık ve metronun yavaş hareket etmesi nedeniyle zor anlar yaşadı. Bazı vatandaşlar, iş yavaşlatma eylemine destek verirken, bazıları işlerine geciktiği için tartıştı. Emek Platformuna bağlı çalışanların uyarı eyleminin başladığı saatlerde arızanın giderilmesinin ardından metroda ulaşım yeniden sağlandı.

HASTANELER DE EYLEME KATILDI

Emek Platformu'nun uyarı amaçlı gerçekleştirdiği iş bırakma kararı doğrultusunda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde de yüzlerce sağlık çalışanı iş bırakıp eylem yaptı.

Çalışanların eylemine mağdur olmalarına rağmen bazı vatandaşlar destek verirken, eylemi fırsat bilen bazı hasta yakınları da basın mensuplarına dertlerini anlattı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesinde biraraya gelen SES, KESK, Tez Koop-İş, Türk Tabipler Birliği ve bazı sendika üyeleri, iş bırakma eylemi yaptı. Hastane bahçesinde hazırladıkları ilan ve broşürleri vatandaşlara dağıtan sağlık çalışanları, eylemlerine destek istedi.

Sağlık çalışanları adına yapılan açıklamalarda, Sosyal Güvenlik Reformu'nun geri çekilmesi istendi. Yasanın IMF patentli olduğu ve Avrupa'da da uygulanmak istendiği ülkelerde çalışanların greve gittiği ifade edildi.

Bu arada, hastanede basın mensuplarını karşılarında bulan bazı hasta yakınları da, sıkıntılarını dile getirdi. Kızının ilik nakli olabilmesi için hastaneye geldiklerini fakat hastanede gerektiği gibi ilgilenilmediğini söyleyen bir kişi, duruma tepki gösterdi. Bazı hastalar ise, kendilerinden 60 YTL'nin üzerindeki sağlık işlemlerinde katkı payı alındığını, bunun da kendilerin zor durumda bıraktığını söyledi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sendikalardan ve diğer hastane çalışanlarının da eylem için geldikleri görüldü. Grup, burada eyleminin ardından Saraçhane istikametine yürüyeceği öğrenildi.

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları Emek Platformu'nun aldığı karar doğrultusunda iş bırakıp eylem yaptı.

saat 10:00'da hastane önünde toplanan bir grup hastane çalışanı iş bırakma eylemi yaptı.

Grup adına bir hastane çalışanı tarafından yapılan basın açıklamasında, "Bir Sağlık Haftası'na daha sağlıkta yıkım programıyla, sağlık ortamının sorunlarının çoğaldığı bir dönemde giriyoruz. Sağlık çalışanlarının iş ve ücret güvencesi tehdit altında. Sözleşmeli çalışma yaygınlaşıyor. 5 yıldır uygulanan sağlıkta dönüşüm programı sağlık alanında yıkıma neden olmuştur ve olmaya devam ediyor." denildi.

Grup üyeleri açıklamanın ardından sağlık çalışanlarının Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi önünden başlayacak olan yürüyüşüne katılmak üzere hastaneden ayrıldılar.

Ankara'da Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nı protesto eden sağlık çalışanları iş bırakma eylemine Numune Hastanesi önünde başladı. TMOBB, KESK ve SES üyelerinden oluşan yaklaşık 500 sağlık çalışanı Numune Hastanesi önünde toplandı. Çalışanlar buradan Abdi İpekçi Parkı'na doğru yürüyüşe geçti.

EYLEM ATATÜRK HAVALİMANI'NDA RÖTARLARA SEBEP OLACAK

Atatürk Havalimanı'nda da yer hizmetleri ve hava kontrol bölümünde iş yavaşlatma eylemi başlatıldı. Yetkililer günde 700 uçağın imiş kalkış yaptığı hava limanında eylemin uçak rötarlarına neden olacağını bildirdiler.

CHP ÇALIŞANLARI GENEL MERKEZ BİNASINI TERK ETTİ

CHP Genel Merkezi'nde görev yapan çalışanlar, Emek Platformu'nun iş bırakma eylemine, genel merkez binasını terk ederek destek verdi.

Tez-Koop-İş Sendikası'na bağlı 85 CHP çalışanı, Emek Platformu'nun bugün gerçekleştirdiği 2 saatlik iş bırakma eylemine destek verdi. Önce genel merkez bahçesinde toplanan CHP'nin idari, güvenlik ve temizlik işlerine bakan 85 CHP çalışanı, burada iş bırakarak eyleme katıldıklarını bildirdi. Burada CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş de eylemcilere destek verdi. Ateş, burada yaptığı açıklamada, hükümetin işçilerin haklarını gasp ettiğini savunarak, eylemlerinden dolayı çalışanları kutladığını bildirdi.

Bu arada, 10.00-12.00 saatleri arasında güvenlik telefonlarına bakan çalışanlar kendilerini arayanlara ''biz iş bırakma eylemi'' yapıyoruz diyerek telefonları karşılıksız bıraktılar.

AMBAR İŞÇİLERİ DE İŞ BIRAKTI

Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nı protesto eden ambar işçileri iki saat süre ile iş bıraktı. Zeytinburnu Ambarlarda bulunan Nakliyat İş Sendikası İstanbul Şubesi önünde toplanan yaklaşık 200 işçi, yasa tasarısını slogan ve alkışlarla protesto etti.

Emek Platformu'nun uyarı amaçlı gerçekleştirdiği iş bırakma kararına Nakliyat İş Sendikası'na bağlı ambar işçileri de katıldı. Saat 10:00'da iş bırakan işçiler, Nakliyat İş Sendikası önünde toplandı. "Hükümet yasanı al başına çal, Mezarda emekli olmayacağız, Kıdem tazminatı hakkımız alınamaz, Yaşasın işçilerin birliği" şeklinde slogan atan işçiler, protesto gösterisini alkışlarla sürdürdü.

Burada bir basın açıklaması yapan Nakliyat İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Ali Küçükosmanoğlu, Emek Platformu'nun aldığı iş bırakma kararı doğrultusunda haklarını kullandıklarını belirtti. İşçilerin iş bırakma eylemi sırasında ambarlarda mal yükleme ve indirme işlemlerinin durduğu belirtildi.

Çalışanların çalışmama hakkını kullandığı iş bırakma eylemi saat 12.00'ye kadar sürecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious