İstanbul'da, uyuşturucu ele geçirildi

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

İstanbul'da polisin yaptığı operasyonlar neticesinde; piyasaya sürülmek üzere hazırlanmış 160 kilogram esrar ile yurt dışına çıkarılacak 265 kilogram eroin ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yurt içinde piyasaya sürüleceği ve sokak aralarında satışının yapılacağı öğrenilen esrar maddesinin şeker paketi gibi hazırlanması dikkat çekti. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da bu duruma işaret ederek, "Sanki gelecek yılbaşı ve bayrama hazırlanmış şeker paketleri gibi hazırlanmış" değerlendirmesinde bulundu.
Geçtiğimiz günlerde Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Beyoğlu'nun ara sokaklarında ve Bahçelievler'de gerçekleştirilen operasyonlarda şok edici görüntüler ortaya çıktı. Çocukları hedef alan satıcıların esrarları şeker gibi paketledikleri görüldü. Zehir tacirlerinin bu esrarları Beyoğlu'nun ara sokaklarında, okul önlerinde satışa sunmaya hazırlandıkları öğrenildi.

Emniyet Müdürlüğü'nde bir basın toplantısı düzenleyerek ele geçirilen uyuşturucu maddelerini gösteren Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, operasyonlarda 24 şüphelinin gözaltına alındığını dile getirdi. 265 kilogram eroin, 160 kilogram esrar olmak üzere 435 kilogram uyuşturucunun ele geçirildiğini söyleyen Cerrah operasyonları gerçekleştiren polisleri tebrik etti. "Rüzgar" isimli operasyonu Sakarya Emniyet Müdürlüğü ile koordineli olarak gerçekleştirdiklerini söyleyen Cerrah, transit uyuşturucu kaçakçılığının iki ayrı operasyonla önlendiğini kaydetti. Bir ihbarı değerlendiren narkotik ekiplerinin 27 Kasım'da Sakarya'da bir kamyonda arama yaptığına işaret eden Cerrah, 66 kilogram eroinin ele geçirildiğini ve 2 kişinin yakalanarak adliyeye sevk edildiğini söyledi. Yağmur isimli operasyonda ise 8 Aralık'ta Küçükçekmece'de ikinci bir operasyon yaptıklarını anlatan Cerrah, bir aracın bagajında 199 kilogram eroinin ele geçirildiğini kaydetti.

Son iki günde ise Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün sokak satıcılarına yönelik çalışmalarının olduğunu anlatan Cerrah, "9 ve 10 Aralık'ta gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde 18 şüpheli 144 kilogram esrar ve bir adet ruhsatsız tabanca ile yakalandı." dedi. Narkotik ekiplerinin 9 Aralık'ta Bahçelievler'deki bir evde yaptığı aram neticesinde satışa hazır 25 kilogram 740 gram esrarın ele geçirildiğini dile getirdi.

Celalettin Cerrah, sokak satıcılarına yapılan operasyonun çok daha önemli olduğuna işaret ederek, "Önemli bir operasyon.Yurt içine dönük bir çalışma. Tamamen Türkiye içinde tüketilmek üzere hazırlanmıştı. Bunlar içeride tüketilecekti. Çocuklarımıza satılacaktı. Çeşitli eğlence merkezlerinde tüketilmek üzere hazırlanmıştı. İstanbul polisi İstanbul'daki gençlerimizi, halkımızı uyuşturucuya alıştırmaya çalışan tacirlere operasyonlarını devma ettirecek. Çocuklarımızı, gençlerimizi uyuşturucuya karyı korumaya karşılık operasyonlarımızı son sürat devam edecek. Biz İstanbul'u seviyoruz. Onların yardımıyla, müştereken daha önemli operasyonlar yapacağız." şeklinde konuştu.

Cerrah, başarılarından dolayı Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Tuğrul Pek'i yanına çağırdı ve "Aferin oğlum" diyerek yanağını okşadı.

-"GAZETENİN HABERİ YALAN"-

Celalettin Cerrah, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bugün bir gazetede yer alan "Polisin köleleri" başlıklı haber ile ilgili bir soruya cevap veren Cerrah, "Yalan bir haber olduğunu çok açık ve net söylüyorum" dedi. Uyuşturucu operasyonu dışında konuşmak istemediğini belirten Cerrah, "Ancak bu haber İstanbul emniyetini suçlayıcı bir haber oludğu için cevap veriyorum" şeklinde konuştu. Cerrah, "Bu konuda daha önce açıklama yapmıştık. Bu bariyerelerin sivil bir şirket tarafından para karşılığı taşıttırıldığını söylemiştik. Bugün bir gazetede geçiyor.Dikkat edilirse arabanın sivil araç olduğu, çalışan işçilerin de ellerinde eldiven olduğu görülür. Suçlamanın hiçkimseye bir yararı olmaz. Haber yapılırken de lütfen daha dikkatli ve doğru haber yapılması gerekir. Vermiş olduğumuz bilgiler doğrudur. Kamuoyunu böyle küçük şeyler yanıltmak uygun gözükmektedir. Çalışan işçiler para karşılğında çalışmıştır. Bu konuda herhangibir spekülasyon yapmaya gerek yok. İstanbul Emniyetini suçlayıcı bir haber bu. Yalan bir haber olduğunu açık ve net söylüyorum." şeklinde konuştu.

Bugün bir gazete İstanbul'da gözaltına alınan Afrikalılar'ın polis tarafından bazı işlerde zorla çalıştırıldıklarına dair bir haber "Polisin köleleri" başlığı ile yayımlanmıştı. "Kunta Kinte" skandalı olarak nitelenen habere göre kaçak Afrikalı göçmenlerin barikatlerin taşınması ve sokak temizliğinde kullanıldığı iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious